1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Zonguldak elektrik şebekesi güçlendiriliyor

Zonguldak elektrik şebekesi güçlendiriliyor

Enerji Günlüğü - Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.(Enerjisa) tek ana hat üzerinden beslenen Zonguldak elektrik şebekesini yeni bir ana hat üzerinden...

Zonguldak elektrik şebekesi güçlendiriliyor

Enerji Günlüğü - Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.(Enerjisa) tek ana hat üzerinden beslenen Zonguldak elektrik şebekesini yeni bir ana hat üzerinden yedekleyerek daha modern ve güçlü bir yapıya kavuşturulacağı bildirildi. Yapılan yazılı açıklamada, Enerjisa, Türkiye'de lider, Avrupa'da ise örnek teşkil eden bir elektrik tedarik ve dağıtım şirketi olma hedefi paralelinde hazırlanan 5 yıllık yatırım planı kapsamındaki projeleri hayata geçirmeye devam edileceği, Enerjisa, tek ana hat üzerinden beslenen Zonguldak elektrik şebekesinde zaman zaman yaşanan arızalar ve elektrik kesintilerini iyileştirmeye yönelik yeni bir proje başlatıyor. Özellikle kış aylarında olumsuz hava şartlarından kaynaklanan kesintileri ortadan kaldırmayı amaçlayan projede Zonguldak şehir şebekesini besleyen ana trafolar arasındaki hatlar yenilenecek.

Proje kapsamında yapım işleri birimi tarafından yaklaşık 5 kilometrelik güzergah boyunca 53 bin metre orta gerilim kablosu montajı, 12 bin 500 metre küp kanal kazılması, 3 adet demiryolu ve 2 adet ırmak geçişi gerçekleştirilecek. Ekim 2012'de tamamlanacak projeye toplamda yaklaşık 3 milyon TL kaynak aktarılacak. Proje sonrasında yeni ana enerji besleme hattı inşa edilmiş olup, merkezi etkileyen olası bir arıza halinde enerji kesintileri minimum düzeye indirilecek. Bu projenin haricinde, 2012 yıl sonuna kadar Enerjisa tarafından Zonguldak şehir ve ilçe merkezlerinde 18 trafo ve 19 köy şebekesi yenilenecek. Ayrıca muhtelif bölgelerde yaklaşık 100 direklik orta refüj aydınlatma projesi uygulanacak. Karaelmas ve Dilaver bölgelerinde ekonomik ömrünü dolduran yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki alçak gerilim hatları yenilenecek ve 300 adet ek tesis projesi gerçekleştirileceği bildirildi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler