1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Zorlu Enerji, İsrail’deki enerji yatırımlarından çekildi

Zorlu Enerji, İsrail’deki enerji yatırımlarından çekildi

Zorlu Enerji, İsrail’de doğrudan ortak olduğu Ezotech Electric Ltd., Solad Energy Ltd. ve Adnit Real Estate Ltd. şirketlerindeki hisselerini satarak bu ülkedeki doğalgaz santrallerinden çekildi.

Zorlu Enerji, İsrail’deki enerji yatırımlarından çekildi

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji, İsrail’deki enerji yatırımlarından çekildi. Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’den (Zorlu Enerji) yapılan açıklamada, Şirket’in İsrail’de yerleşik ve sermayelerinin her birine doğrudan yüzde 42,15 oranında iştirak ettiği Ezotech Electric Ltd. (Ezotech), Solad Energy Ltd. (Solad) ve Adnit Real Estate Ltd.’teki (Adnit) hisselerinin satışına yönelik sözleşmesel koşulların yerine getirilmesi ve yasal izinlerin alınması kaydı ile hisse alım sözleşmelerini imzaladığı duyuruldu. 

Açıklamada, “Yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanarak enerji teknolojileri ve depolama alanında yeni yatırımlarla geleceğe hazırlanan Zorlu Enerji, yakın zamanda Türkiye’de satışını gerçekleştirdiği gaz tedarik ve dağıtım operasyonlarının ardından İsrail’de ortağı olduğu doğal gaz enerji santrallerinin satışı için de hisse alım sözleşmelerini imzalayarak ortaya koyduğu strateji kapsamında önemli bir adım daha atmış oldu” ifadesine yer verildi. 

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Zorlu Enerji’nin karbonsuzlaşma taahhütleri kapsamında yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve elektrifikasyon odaklı dönüşümde öncü bir şirket olmayı amaçladıklarını dile getirerek şunları söyledi: “Global bir Şirket olarak dünyanın çeşitli coğrafyalarında hayata geçirdiğimiz ve devam eden yatırımlarımız bulunuyor. İsrail’de de yurt dışı yatırımlar portföyümüz içerisinde yer alan doğal gaz santrallerimiz mevcut. Dünyamızın değişen ihtiyaçlarına paralel olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapma stratejimiz doğrultusunda gaz operasyonlarımızı yatırımcılarımızı etkilemeyecek şekilde portföyümüzden çıkarma çalışmalarımıza bir süredir devam ediyorduk. Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz gaz tedarik ve dağıtım operasyonlarımızın satışından hemen sonra, İsrail’de her birine yüzde 42,15 oranında ortağı olduğumuz Ezotech, Solad ve Adnit şirketlerindeki hisselerimizin satışı ve pay devirlerine yönelik sözleşmelerimizin imzalarını tamamladık. Bu anlaşmayla, Ezotech şirketinin yüzde 100 oranında doğrudan sahip olduğu Ashdod Energy Ltd. ve Ramat Negev Energy Ltd. şirketlerinin bünyesindeki Ashdod ve Ramat Negev Doğal Gaz Santralleri de Ezotech’in ortağı olduğu Edeltech Ltd. şirketine geçecek. Bu attığımız ikinci ve önemli adımla çevresel etkilerimizi azaltma ve ekosistemle daha barışık bir yaşam tarzını teşvik eden yatırımlara kaynak ayırma taahhüdümüze olan bağlılığımızı da ortaya koymuş olduk. Bundan sonra da yeşil dönüşümün öncü şirketlerinden biri olma adına çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.