1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Zorlu Enerji’den elektrikli otomobil paylaşım filosu

Zorlu Enerji’den elektrikli otomobil paylaşım filosu

Enerji Günlüğü - (Mehmet KARA) Zorlu Enerji, İstanbul, Ankara ve İzmir’de 3000’e yakın elektrikli  otomobilden oluşan bir araç paylaşım filosu...

Zorlu Enerji’den elektrikli otomobil paylaşım filosu

Enerji Günlüğü - (Mehmet KARA) Zorlu Enerji, İstanbul, Ankara ve İzmir’de 3000’e yakın elektrikli  otomobilden oluşan bir araç paylaşım filosu kuracak. Filodaki araçlar, saatlik ve günlük kiralama yoluyla isteyenlerin kullanımına sunulacak.

Türkiye’nin önde gelen enerji oyuncularından Zorlu Grubu, gelecek trendlerini dikkate alarak enerjiye ilişkin yeni iş alanlarına yatırım yapıyor. Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, grubun 2018 yılına yönelik yatırım planlarını anlattı. Önümüzdeki yıl yurt içinde elektrik dağıtımı ve üretimi alanlarında 700 milyon dolarlık yatırım planladıklarını kaydeden Sinan Ak, Pakistan’da da 200 milyon dolarlık yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik üretim yatırımı yapacaklarını belirtti. Sinan Ak şunları söyledi:

“Yatırımlarımızı yapıyoruz. Jeotermalde en büyük santrali devreye alıyoruz. Osmangazi’yi aldık, ilk etap yatırımlarımızı tamamlıyoruz. İleriye yönelik olarak Alaşehir’e 50 MW, Kızıldere’ye 50 MW olmak üzere 450 milyon dolarlık jeotermal yatırımına başlıyoruz. Osmangazi’de de 100 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Artı 20 milyon dolar yenilenebilir teknolojilerine yatırım yapacağız.”

BİRLEŞME VE SATIN ALMALAR GÜNDEMDE

Zorlu Holding Enerji Grup Başkanı Sinan Ak, enerji alanındaki faaliyetlerini genişletmek, derinleştirmek ve büyütmek için birleşme satın almalar yapmak istediklerini de ifade etti. Ak “Gelecek yıl bunlara da ağırlık vereceğiz. Şu anda piyasa şartlarını uygun görüyoruz. Birleşme ve satın almaları da gerekli görüyoruz. 2018’in İkinci yarısından itibaren, yani altı aylık bilançolarımız çıktıktan sonra satın almaya geçebiliriz. Yani seneye bu sıralarda, bu alanda yeni operasyonlar yapıyor olabiliriz” dedi.

ELEKTRİKLİ ARAÇ İŞİ BÜYÜYECEK

Yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar alanındaki gelişmeleri de dikkate alarak ilerleyeceklerini ifade eden Sinan Ak, “Önümüzdeki dönemde şarj istasyonları gündemimize girecek. Türkiye’de uzun vadede her yere şarj istasyonları kurmaya çalışacağız. 2018 yılında şarj istasyonlarını kurmaya başlayacağız. Aslında trafikte yeterli elektrikli araba yok, sınırlı ve sembolik olacak. Ama bu orta vadede büyüyecek bir iş.”

HIZLI ŞARJ ÜNİTELERİNE YATIRIM

Elektrikli araçlar için normal ve hızlı olmak üzere iki çeşit şarj yöntemi bulunduğunu kaydeden Sinan Ak, “Normal şarj üzerinden para kazanmak pek mümkün olmayacak. Çünkü sınırlı kullanım yapanlar araçlarını akşamları kendi evlerinde şarj edebiliyor. Dolayısıyla burada büyük bir ticari gelişme olamayacak. Ama DC charger (şarjır) dediğimiz hızlı şarj istasyonları kurmak önemli. O yüzden DC charger’lara talep olacak. Vakit nakit olgusundan hareket edersek, anında şarj edip para ödemek olacağı için hızlı şarj sistemlerine yöneleceğiz” diye konuştu. 

TESLA FİLOSUNU KULLANIMA AÇACAK

Sinan Ak, elektrikli araçlar alanındaki ikinci bir iş modelini hayata geçirmeye hazırlandıklarını anlattı. “Sadece elektrikli arabalardan oluşan bir platform üzerinde çalışıyoruz” diyen Sinan Ak şöyle devam etti: “Hedefimiz araba paylaşımı işine girmek. İstanbul’da Levent’te şehir içinde 51 araçla başlayacağız. İzmir ve Ankara’ya yayılacağız. İleride 3000 araca kadar ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Dünyada da araba paylaşımı işine doğru bir gidiş var. İnsanlar araç alıyor ama bunu 24 saatin yüzde 5-10’u kadarlık bir zaman aralığında kullanıyorlar. Araba paylaşım işiyle birlikte gün içinde kullanım yüzde 40’lara çıkabiliyor. O yüzden Çin’de de bu yönde adımlar atılıyor.”

ARACI AL, GİT, İŞİN BİTİNCE BIRAK

Elektrikli araç paylaşım modelinin nasıl işleyeceğini de anlatan Sinan Ak şöyle konuştu:

“Araba paylaşım işini biz sadece elektrikli otomobillerle yapacağız. Küçük bir aplikasyon var oradan rezervasyon yapacaksın. Yanına gittiğinde düğmeye bastığında kapı açılacak içine binip gideceksin. Anahtar da zaten arabanın üzerinde olacak. Arabanın etrafında şöyle bir dolanıp bakacaksın, kontrol edeceksin. Baktın sağlam, onay verip çalıştırıp yoluna gideceksin. İşin bittiğinde de arabayı önceden belirlenmiş belirli noktalardan birine götürüp bırakacaksın. Hatta park edip bırakacağın yerde şarj istasyonu varsa ve şarja takılmış şekilde terk edersen indirim ya da bonus kazanacaksın. Böylece günün 20-22 saati kapının önünde yatan arabayı almana gerek kalmayacak. İstediğin anda elindeki telefonla otomobili istediğin ihtiyat duyacağın süre kadar altına çekebileceksin.” 

Mehmet KARA 

 

Önceki ve Sonraki Haberler