1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Zorlu, İsrail gazını Türkiye`ye mi getirecek?

Zorlu, İsrail gazını Türkiye`ye mi getirecek?

Enerji Günlüğü - İsrail'in etkili gazetelerinden Haaretz, Türkiye'nin en büyük şirketlerinden Zorlu Grubu’nun, İsrail doğalgazını Türkiye'ye taşımak...

Zorlu, İsrail gazını Türkiye`ye mi getirecek?

Enerji Günlüğü - İsrail'in etkili gazetelerinden Haaretz, Türkiye'nin en büyük şirketlerinden Zorlu Grubu’nun, İsrail doğalgazını Türkiye'ye taşımak için görüşmeler yürüttüğünü iddia etti. Zorlu Grubu'nun İsrail'in Hayfa kentine 130 kilometre uzaklıkta bulunan Leviathan Doğalgaz Sahası'ndaki gazı Akdeniz'in altına döşeyeceği boru hattıyla Türkiye'ye taşımak için görüşmeler yürüttüğü belirtildi. Projenin gerçekleşmesi halinde yılda 8-10 milyar metreküp doğalgazın Türkiye'ye taşınacağı iddia edildi. Haberde, Zorlu Grubu'nun yaptığı teklifin, İsrail doğalgazını "ana müşterilere" taşımak için en ucuz yollardan biri olduğu vurgulandı. Ankara ile Tel Aviv'in siyasi ilişkilerinin donma noktasında bulunmasının ise bu projenin gerçekleşmesinin önündeki en büyük engel olduğu belirtildi.

425 MİLYARLIK REZERV

Zorlu Grubu'nun teklif sunduğu Akdeniz'deki Leviathan doğalgaz sahası, İsrail'in en büyük doğalgaz sahası olarak biliniyor. Leviathan'da 425 milyar metreküp doğalgaz rezervi olduğu tahmin ediliyor. Zorlu'nun Türkiye'deki en büyük şirketlerinden biri olduğu hatırlatılarak, tekstil, telekomünikasyon, enerji ve inşaat alanlarında faaliyet gösterdiği ifade edildi.

İSRAİL'DE ENERJİ YATIRIMI VAR

Haaretz, Zorlu Grubu'nun İsrail'de yatırımları olduğuna da dikkat çekti. Zorlu'nun İsrail şirteki Dorad Energy'de yüzde 25 payı olduğu ve Aşkalon'da bir baraj inşa ettiği belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler