1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Zorlu Yenilenebilir Enerji halka arz edilecek

Zorlu Yenilenebilir Enerji halka arz edilecek

Zorlu Enerji şirketlerinden Zorlu Yenilenebilir Enerji halka arz edilecek. Arz çalışmalarının başlatılması ve 2024 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.

Zorlu Yenilenebilir Enerji halka arz edilecek

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji, yenilenebilir enerji varlıklarını temsil eden Zorlu Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi’nin (ZORYEN) paylarının bir kısmının halka arzı için hazırlıklara başladı. 

Türkiye’deki elektrik üretiminin %100’ünü yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarından sağlayan Zorlu Enerji, büyüme ve sürdürülebilirlik stratejisinin bir parçası olarak bu halka arzdan elde edilecek gelirle şirket sermayesini güçlendirmeyi, yatırım ve kapasite artışı projelerini hayata geçirerek iş kapasitesini büyütmeyi, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini genişletmeyi hedefliyor.

“YERLİ VE YABANCI YATIRIMCILARIN YETERLİ İLGİYİ GÖSTERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Zorlu Enerji’nin yenilenebilir ve temiz enerjiye yaptığı yatırımlarla ülkenin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması ve iklim hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunduğunu belirten Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, dönemin halka arz için uygun olduğunu düşündüklerini kaydetti. 

Ak, “Türkiye’nin çeşitli coğrafi bölgelerine yayılmış ve farklı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan üretim portföyümüz, temelleri bugünden atılmış proje yatırımlarımız, dengeli finansal yapımız, dijital enerji yönetim ve mühendislik becerilerimiz ile çevresel, sosyal ve yönetişim odaklı yönetim anlayışımıza inanarak 2024 yılının ilk yarısında tamamlamak istediğimiz bu halka arza, yerli ve yabancı yatırımcıların yeterli ilgiyi göstereceğini düşünüyoruz. Yeni nesil enerji şirketi olarak halka arz sonrasında da teknoloji ile enerjinin kesiştiği her noktada faaliyet göstermeye devam edeceğiz. Edindiğimiz bilgi birikimi ve deneyimi, ülkemizin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak ve şirketimizin büyüme hedeflerine ulaşması amacıyla en faydalı şekilde kullanacağız” açıklamasında bulundu.

ÇALIŞMALARIN OLGUNLAŞMASI BEKLENECEK

Zorlu Enerji dün yaptığı açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu Özel Durumlar Tebliği'nin 6'ncı maddesi çerçevesinde; halka arza ilişkin çalışmalar belirli bir olgunluğa ulaşana kadar bilginin açıklanmasının Şirketin 02.08.2023 tarih ve 2023/48 sayılı Yönetim Kurulu kararı ile ertelendiğini belirtti. 

Önceki ve Sonraki Haberler