1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Zorluda hedef, çevreci uygulamalarla 'karbon nötr’

Zorluda hedef, çevreci uygulamalarla 'karbon nötr’

Zorlu Enerji, yenilikçi uygulamalarıyla jeotermal santrallerinde karbondioksit salımının önüne geçmeyi hedefliyor. 

Zorluda hedef, çevreci uygulamalarla 'karbon nötr’

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji, jeotermal santrallerinde hayata geçirdiği çevre dostu uygulamaları aracılığıyla zaman ve enerji tasarrufu sağlıyor. Firma, faaliyetlerinden kaynaklanan karbondioksit (CO2) salımının da önüne geçmeyi hedefliyor. 

Zorlu Enerji, Türkiye’nin ilk ve en büyük jeotermal santrali olan Kızıldere Jeotermal Santrali’nde “Otomatik Kimyasal Dolum Uygulaması”nı hayata geçirdi. Zorlu Enerji mühendislerinin tasarlayarak hayata geçirdiği uygulama aracılığıyla santrale uzak mesafelerde yer alan 13 adet üretim kuyusunda yapılması gereken işlemleri santral merkezinde yaparak yılda 600 litre mazot kullanımı ve 1350 kg CO2 salımının önüne geçilmesini sağlıyor. Aynı zamanda işlemlerin tek bir noktadan yönetilmesi de iş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli bir avantaj getiriyor. 

Atık su değerleri uzaktan ölçülüyor 

Zorlu Enerji’nin bir başka dikkat çeken uygulaması da Manisa Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) iş birliğiyle Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’nde devreye aldığı ‘’Online Deşarj İzleme Sistemi’’ oldu. Çevre ve sıfır atık uygulamaları ile uyumlu Online Deşarj Sistemi, aynı zamanda atık su deşarjının tuzluluk, sıcaklık ve seviye gibi değerleri online olarak uzaktan ölçülüp izleme merkezine anlık olarak bildiriliyor. Bu sayede jeotermal akışkanın üretiminden re-enjeksiyonuna kadar gerçekleşen tüm faaliyetlerin sürdürülebilirlik ilkelerine uygunluğu izlenerek ölçülebiliyor. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler