1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Zorlu`nun İsrail`deki Doğal Gaz Çevrim Santrali, iletim şebekesine bağlandı

Zorlu`nun İsrail`deki Doğal Gaz Çevrim Santrali, iletim şebekesine bağlandı

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji, İsrail'de bulunan ve ortağı olduğu Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali'nin elektrik iletim şebekesine bağlandığını...

Zorlu`nun İsrail`deki Doğal Gaz Çevrim Santrali, iletim şebekesine bağlandı

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji, İsrail'de bulunan ve ortağı olduğu Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali'nin elektrik iletim şebekesine bağlandığını açıkladı.

İsrail'in Ashkelon bölgesinde yer alan ve Zorlu'nun yüzde 25 ortaklığı bulunan Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali'nin 400 KV şalt merkezi, 26 Temmuz 2013 Cuma günü enerjilendirilerek, ülkenin elektrik iletim şebekesine bağlandı.

İsrail'in ilk özel enerji yatırımı olan Dorad Doğal Gaz Santrali'nde üretim için son hazırlıklarını tamamladıklarını söyleyen Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Sinan Ak konuyla ilgili şunları söyledi:

"Zorlu Enerji olarak, İsrail'de ilk özel enerji santralini kuruyoruz ve enerji pazarının önemli oyuncularından biriyiz. 2014 yılının başında tam kapasiteyle üretime geçirmeyi planladığımız Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali'nin yanı sıra, yine ortağı olduğumuz toplam kurulu güçleri 175 MW olan Ashdod ve Ramat Negev santrallerinin de inşaat çalışmalarına devam ediyoruz.Bu projeler, enerji ihtiyacı her geçen gün artan İsrail için oldukça önemli. Enerji sektöründeki fırsatları değerlendirerek, bölgesel güç olma yolundaki hedefimize adım adım yaklaşıyoruz."

DORAD DOĞAL GAZ ÇEVRİM SANTRALİ HAKKINDA...

Zorlu Enerji'nin İsrail'de ortak olduğu 840 MW kapasiteli santralin 400 KV şalt merkezi iletim şebekesine bağlanmasıyla, 2014 yılının Ocak ayından itibaren, ticari işletmeye geçirilmesi ve tam kapasite ile üretime başlayacak.

Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali'nin, atık ısı kazanları ile buhar türbinleri ise Eylül ayından başlayarak Kasım'a kadar aktif hale getirilecek. Tüm santralin, kombine çevrim kabul testlerinin ise, Aralık ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Ayrıca Santralde bulunan her biri 48 MW kapasiteli ilk altı gaz türbininin devreye alma ve test işlemleri başlatıldı. İşlemler tamamlanınca türbinler ateşlenerek basit çevrim olarak devreye alınacak. Ağustos ayına kadar yine her biri 48 MW kapasiteli altı gaz türbini daha ateşlenecek.