1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Zorlu`nun sürdürülebilirlik raporuna onay

Zorlu`nun sürdürülebilirlik raporuna onay

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji'nin Sürdürülebilirlik Raporu, uluslararası raporlama standardı kuruluşu GRI’den “A” uygulama seviyesi onayı aldı.Zorlu...

Zorlu`nun sürdürülebilirlik raporuna onay

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji'nin Sürdürülebilirlik Raporu, uluslararası raporlama standardı kuruluşu GRI’den “A” uygulama seviyesi onayı aldı.

Zorlu Enerji Grubu’nun 1 Ocak 2012-31 Ocak 2013 dönemini kapsayan Sürdürülebilirlik Raporu, uluslararası raporlama standardı kuruluşu GRI’den “A” uygulama seviyesi onayı aldı.

Sürdürülebilirlik Raporu’na ilişkin açıklamada bulunan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “Dünyanın en dinamik enerji piyasalarından birine sahip olan Türkiye, yeterli ve güvenli enerji temini hedefine doğru ilerliyor. Bu hedefe ulaşmada kaynakların yüksek verimlilikte değerlendirilmesi büyük önem kazanıyor; bu da ancak çevre ve sosyal yaşam ile uyum içinde olmakla mümkün. Enerji-çevre etkileşimini dikkate alarak üretimimizi düzenli artırırken, yatırımcı ve hissedarlarımıza verdiğimiz ekonomik taahhütleri yerine getiriyor, tüm faaliyetlerimizi, sosyal ve çevresel sorumluluklarımızı önceliklendiren bir anlayışla yürütüyoruz” dedi.

ÇEVRE KORUMA PROJELERİNE 1,2 MİLYON TL’LİK YATIRIM

2013’te Türkiye’deki toplam kurulu gücü içindeki yerli ve yenilenebilir kaynakların payını 622 megavat ile önceki raporlama dönemine göre yüzde 7 artırarak yüzde 42’ye ulaşan Zorlu Enerji Grubu, 2012-2013 döneminde çevre koruma amaçlı geliştirdiği projelere toplam 1,2 milyon TL kaynak ayırdı. Bu yatırımların yüzde 55’ini biyoçeşitlilik, habitat koruma ve geliştirme, yüzde 26’sını çevresel etki değerlendirme çalışmaları, yüzde 12’sini su kaynaklarını koruma önlemleri, yüzde 7’sini ise atık yönetimi oluşturdu.

Yatırımları hakkında açıklama yapan Ak, “Sürdürülebilirlik stratejimizi, yatırım ve finansman taahhütlerimizi başarıyla hayata geçirecek; uygulamalarımız ve performansımızı önümüzdeki dönemde de yukarı taşıyacağız. Kilit paydaşlarımıza, faaliyetlerimiz sonunda etkilerimizi yönetme konusunda attığımız ölçme, izleme ve iyileştirme adımlarını değerlendirme fırsatı da vermek istiyoruz. Bu rapor bugün ve gelecekte, paydaşlarımızın sürdürülebilirlikle ilgili önceliklerini inceleyeceğimiz ve çözüme yönelik yaptığımız çalışmaları paylaşacağımız en önemli iletişim araçlarından biri olacaktır” diye konuştu.

Zorlu Enerji Grubu, raporunda proje finansmanındaki sosyal ve çevresel riskleri yönetmek için oluşturulan Ekvator Prensipleri’nin gerektirdiği, Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) Çevresel Sosyal Sürdürülebilirlik Performans Standartları’nı da dikkate aldı. Rapor, ayrıca GRI G3.1 Sürdürülebilirlik Raporlaması Rehberi ve GRI Elektrik Üreticileri Sektör Eki (EUSS – Electric Utilities Sector Supplement) temel alınarak hazırlandı.

Zorlu Enerji Grubu’nun A seviye onay alan raporuna www.zoren.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler