1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. 39 santrale 130 milyon TL kapasite desteği 

39 santrale 130 milyon TL kapasite desteği 

TEİAŞ, Ocak’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 39 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 130 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

39 santrale 130 milyon TL kapasite desteği 

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, Ocak’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 39 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 130 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2021 yılı Ocak ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 46 elektrik üretim santralinden 39'una Ocak ayı için toplam 129 milyon 970 bin TL ödeme gerçekleştirilecek. Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 38 santrale 232 milyon 926 bin 259 TL ödeme yapılmıştı. 

Kapasite desteği alan santrallerin 14’ü yerli kömür yakıtlı termik santral, 3’ü yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 3’ü yerli ve ithal doğal gaz yakıtlı termik santral, 11’i doğalgaz yakıtlı elektrik santrali ve 8’i de hidroelektrik santrali.

EN YÜKSEK ÖDEME YERLİ KÖMÜR YAKAN TERMİK SANTRALLERE

En yüksek ödeme 8 milyon 280 bin 170 TL ile Soma Termik Santral Elektrik Üretim'e yapılacak. Bu şirketi, 8 milyon 187 bin 332 TL ödemeyle Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret ve 7 milyon 903 bin 799 TL ile Yatağan Termik Enerji Üretim izliyor.

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler