1. HABERLER

  2. PETROL

  3. ABD petrol için Venezuela yaptırımlarını gevşetti

ABD petrol için Venezuela yaptırımlarını gevşetti

ABD yönetimi, Chevron, Eni ve Repsol şirketlerine Venezuela'da gaz ve petrol üretimini başlatmaları için lisans verdi. 

ABD petrol için Venezuela yaptırımlarını gevşetti

Enerji Günlüğü - Venezuela’ya uyguladığı yaptırımları bir miktar gevşeten ABD, petrol şirketlerine yeniden lisans vermeye başladı.

ABD, Venezuela’ya yönelik uzun süredir uyguladığı ekonomik yaptırımları Rus petrolüne bağımlılığı azaltma politikası kapsamında bir miktar gevşetti. İlk adım da dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela’da şirketlerin petrol çalışmalarına izin vermek oldu. ABD, Amerikan Chevron'a, İtalyan Eni'ye ve İspanyol Repsol'a Venezuela'da gaz ve petrol üretimini başlatmaları için lisans verdi. Şirketlerin Rusya petrolünü ikame etmesi için, Venezüela petrolünü Avrupa'ya en geç önümüzdeki aya kadar ihraç etmeye başlayabileceği belirtiliyor.

MADURO: KÜÇÜK AMA ÖNEMLİ BİR ADIM

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ABD’nin bu adımını küçük ama önemli olarak niteledi. 

ABD 2018'deki seçimlere hile karıştığı gerekçesiyle Maduro yönetimiyle diplomatik ilişkileri kesmiş ve muhalif lider Guaido'yu muhatap olarak gördüğünü belirtmişti.

VENEZUELA’NIN PETROL İHRACATI DÜŞTÜ

Öte yandan Venezuela'nın petrol ihracatı Mayıs ayında Ekim 2020'den bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

Ülkenin en büyük petrol ihracat limanındaki onarım çalışmaları nedeniyle Mayıs ayında petrol ihracatı 391 bin 452 varil/güne indi. Petrol ihracatı Mayıs ayında Nisan ayına göre yüzde 49 ve 2021 Mayıs ayına göre yüzde 34 azaldı.

Venezuela yeraltındaki yaklaşık 300 milyar varillik petrol rezerviyle dünyada ilk sırada bulunuyor.

İlgili Haberler