1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. ABD'den elektrikli araç şarj istasyonları için fon 

ABD'den elektrikli araç şarj istasyonları için fon 

ABD, elektrikli araç şarj ağını genişletmek için fon planı açıkladı. Plana göre, eyaletlere önümüzdeki beş yıl içinde 5 milyar dolar fon sağlanacak.

ABD'den elektrikli araç şarj istasyonları için fon 

Enerji Günlüğü - ABD, ülke genelinde elektrikli araç şarj istasyonlarının arttırılması için önümüzdeki 5 yıl içinde eyaletlere 5 milyar dolar fon sağlayacak.

ABD'de Biden yönetimi, elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonlarının sayısını artırmak için eyaletlere önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 5 milyar dolar destek sağlayacak. Elektrikli araçların şarj masraflarının %80'inin federal fonlar tarafından karşılanacağı belirtildi. 

BU YIL EYALETLERE 615 MİLYON DOLAR FON

Biden yönetimi, elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulması için eyaletlere bu yıl 615 milyon dolar gönderecek. Ancak bu fondan yararlanmak isteyen eyaletlerin planlarını sunmaları ve federal onay almaları gerekli.

ABD Kongresi, elektrikli araç şart ağı için fon sağlanmasına Kasım ayındaki 1 trilyon dolarlık altyapı yatırım yasası içinde onay vermişti. 

ABD'de 2030'da satılan araçların yarısının elektrikli veya hibrit olması, ülke genelinde 500 bin şarj istasyonu kurulması hedefleniyor.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler