1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Akaryakıtta indirime ÖTV freni

Akaryakıtta indirime ÖTV freni

Akaryakıt fiyatlarında dövize bağlı indirimler, ÖTV tutarı mevzuatta belirlenen düzeye ulaşana kadar, pompaya yansımayacak. Karar uyarınca, eşel mobil sistemi de kademeli olarak sona erdirilecek. 

Akaryakıtta indirime ÖTV freni

Enerji Günlüğü - Akaryakıt fiyatlarında dövize bağlı indirimler, ÖTV tutarı mevzuatta belirlenen düzeye ulaşana kadar, pompaya yansımayacak. Karar uyarınca, eşel mobil sistemi de kademeli olarak sona erdirilecek. 

4938 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca döviz kurlarındaki değişime bağlı olarak akaryakıt fiyatlarında yapılacak indirimler, ÖTV tutarı mevzuatta daha önce belirlenen tutara ulaşana kadar pompa fiyatlarına yansıtılmayacak.  

Yeni düzenlemeye göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ilan edilen akaryakıt bayi satış fiyatlarına esas yurtiçi rafineri çıkış fiyatları ile yurtiçi rafineri çıkış fiyatı bulunmayan akaryakıtların; EPDK tarafından belirlenen fiyatları baz alınarak, “sıfır” olarak uygulanan özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları, bugün itibarıyla sıfırdan başlamak suretiyle, her bir malın fiyatında uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak gerçekleşen azalış tutarı kadar arttırılacak. 

Bu malların fiyatlarında uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak artış olması halinde ise bu malların ÖTV tutarlarında değişiklik yapılmayacak; ancak artış suretiyle belirlenen her bir yeni fiyat, baz fiyat kabul edilmek suretiyle uygulanacak. 

EŞEL MOBİLE (ESNEK ÖTV) KADEMELİ OLARAK SON VERİLECEK

ÖTV tutarları, her bir mal itibarıyla 02 Nisan 2020 tarihinde uygulanan ÖTV tutarlarına ulaştığında, bu tutarlara ulaşan her bir mal bakımından; esnek ÖTV uygulamasını (eşel mobil sistemi) başlatan 14 Mayıs 2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yürürlükten kalkmış sayılacak. Bu da ÖTV tutarları 2020’deki tutara çıkarıldıkça esnek ÖTV uygulamasının (eşel mobil sistemi) her bir akaryakıt türü için ayrı ayrı olmak üzere, kademeli olarak sona ermesi anlamına geliyor. 

Etiketler : , ,
İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler