1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Akaryakıtta tabela oyununa iki aylık kapatma cezası

Akaryakıtta tabela oyununa iki aylık kapatma cezası

EPDK, tabeladaki fiyat ile pompadaki fiyatın birbirini tutmadığı akaryakıt istasyonlarının iki ay süreyle kapatılacağı uyarısında bulundu.

Akaryakıtta tabela oyununa iki aylık kapatma cezası

Enerji Günlüğü - EPDK, tabeladaki fiyat ile pompadaki fiyatın birbirini tutmadığı akaryakıt istasyonlarının iki ay süreyle kapatılacağı uyarısında bulundu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bazı akaryakıt istasyonlarında tabelaya yazılan fiyat ile pompa fiyatının birbirini tutmadığı iddiaları üzerine harekete geçti. Konuyla ilgili inceleme başlatan EPDK, bütün bayileri uyararak fiyat panosu ile pompa fiyatları arasında uyumsuzluk tespit edilmesi halinde gereken adımların kurum tarafından hızla atılacağı vurgulandı.

TÜKETİCİ EN ETKİLİ DENETÇİ

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, uyarılan bayilerin bir daha aynı hatayı tekrar etmesi halinde kapılarına iki ay süre ile kilit vurulacağını açıkladı. Yılmaz “Bizim en etkili denetçilerimiz sahadaki tüketicilerimizdir. Onlardan gelecek her şikayet bizim için çok değerli. 13 binden fazla bayii yurt çapında hizmet veriyor. Yasal düzenlemelere aykırı ve gayrı ahlaki yollara başvuranları elbirliği ile sektörümüzden temizleyeceğiz” dedi.

Tabela ve pompadaki fiyat rakamlarının farklı tutulmasını sadece basit bir algı oyunu ya da gayrı ahlaki bir pazarlama kurnazlığı sayamayacaklarını kaydeden EPDK Başkanı Yılmaz şöyle konuştu:

“Bu aynı zamanda göz göre göre tüketicilerimizi kandırarak haksız kazanç elde etme girişimidir. Derhal inceleme başlattık. 13 bin bayii arasında sayısı 3-5 de olsa kimsenin sektörümüze böyle bir leke sürmesine izin vermeyeceğiz. Böyle kötü niyetli istasyon işletmecileri ya kendilerini düzeltecek ve etik şekilde hizmet verecek ya da sektörümüzde kendisine yer bulamayacak.”

TAVSİYE EDİLEN FİYATI AŞANA YAPTIRIM

EPDK Başkanı Yılmaz, akaryakıt istasyonlarında uygulanan fiyatların mevzuatta yer alan yöntem ve kurallar çerçevesinde belirlendiğinii hatırlattı. Başkan Mustafa Yılmaz; bir bayinin, dağıtım şirketinin tavsiye ettiği fiyatın üzerinde ücretle akaryakıt satması halinde 735 bin TL’ye kadar idari para cezası ödemek zorunda kalacağını da sözlerine ekledi.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler