1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Akfen Kocalar RES’i güneşle hibrit santrale dönüştürecek

Akfen Kocalar RES’i güneşle hibrit santrale dönüştürecek

Akfen'in Çanakkale'de işletmekte olduğu Kocalar Rüzgar Enerjisi Santrali’ne (RES) yardımcı kaynak olarak 5 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali kurulması planlanıyor.

Akfen Kocalar RES’i güneşle hibrit santrale dönüştürecek

Enerji Günlüğü - Akfen'in Çanakkale'de işletmekte olduğu Kocalar Rüzgar Enerjisi Santrali’ne (RES) yardımcı kaynak olarak 5 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali kurulması planlanıyor.

Akfen Holding şirketlerinden Isıder Enerji Üretim Pazarlama İth. Ve İhr. A.Ş. şirketi, Çanakkale İli, Merkez İlçesi ile Çan İlçesi sınırları içinde işletmekte olduğu Kocalar Rüzgar Enerjisi Santrali’ne (RES) yardımcı kaynak olarak 4,9572 MWe kurulu gücünde güneş enerjisi santrali (GES9 kurmayı planlıyor. Projenin değerinin 25 milyon lirayı aşması bekleniyor.

Geçen yıl kurulum kapasitesini iki kat arttırarak 51 MW’a çıkaran Kocalar RES ve kurulacak olan GES ile birlikte hibrit santralin toplam kurulu gücü 60,5572 MWm’ye yükselecek. 

Kurulacak olan güneş enerjisi santralinde 11 bin 16 adet tek kristalli yapıda güneş paneli ile 2 adet invertör kullanılacak. Santralde yılda 20 milyon kWh elektrik üretilmesi planlanıyor. 

Enerji Günlüğü

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler