1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Akıllı ulaşım için seferberlik başlatılıyor

Akıllı ulaşım için seferberlik başlatılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yolları akıllı ulaşım sistemleriyle donatmak için ülke genelinde topyekün seferberlik başlatacak.

Akıllı ulaşım için seferberlik başlatılıyor

Enerji Günlüğü - Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yolları akıllı ulaşım sistemleriyle donatmak için ülke genelinde topyekün seferberlik başlatacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakanlığın koordinasyonunda hazırlanan, Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı, 29 Eylül 2020 Salı günü düzenlenecek bir programla tanıttı. Karaismailoğlu, hedeflerinin Türkiye'de sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturmak olduğunu belirterek, “Ülkemizin yollarını çağın gereği olan akıllı ulaşım sistemleriyle donatmak için tüm kurumlarımızla, ülke genelinde topyekün seferberliğe gideceğiz” dedi. 

ALTYAPI ÇALIŞMALARI UZUN VADELİ PLANLANACAK

Küreselleşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, ulaştırma ve haberleşme hizmetlerine yönelik yapılan yatırımların, ekonomik kalkınmanın itici unsuru ve refahın önemli göstergesi olduğuna işaret eden Bakan Karaismailoğlu, “Bu durum, her alanda dijitalleşmenin yaygınlaştığı bir geleceğe entegre olabilen ve günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilen dinamik bir altyapıya sahip olmayı gerektirmektedir. Bu bağlamda, ulaşım ve haberleşme altyapı çalışmalarımızın tamamını uzun vadeli planlama ve hesaplamalarla gerçekleştirmekteyiz” dedi. 

ÇOK YÖNLÜ VERİ ALIŞVERİŞİ SAĞLANACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, AUS’un, seyahat sürelerinin azaltılması, trafik güvenliğinin artırılması, mevcut yol kapasitelerinin etkin ve verimli kullanılması, hareketliliğin artırılması ve enerji verimliliği sağlanması gibi amaçlar doğrultusunda geliştirilen kullanıcı – araç – altyapı – merkez arasında çok yönlü veri alışverişini sağladığı vurgulandı.

AUS HAREKETLİLİK MERKEZİ KURULACAK

Açıklamada, söz konusu sistemlerin, izleme, ölçme, analiz ve kontrol mekanizmalarını içerdiği ve gerçek zamanlı verilerin toplanarak ulaşım analizleri yapılması, anlık trafik yoğunluk ve akış verileri üretilerek olay tahminlerinde bulunulması amacıyla AUS Hareketlilik Merkezi kurulması çalışmalarına da başlanacağı belirtildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler