1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Aksa Elektrik: 9 ilde elektrik tüketimi yüzde 6 ile 14 arasında azaldı

Aksa Elektrik: 9 ilde elektrik tüketimi yüzde 6 ile 14 arasında azaldı

Aksa Elektrik'in hizmet verdiği 4 milyon nüfuslu Çoruh ve Fırat bölgelerinde elektrik tüketiminde yılın ikinci çeyreğinde yüzde 6 ile 14 arasında azalma yaşandı. 

Aksa Elektrik: 9 ilde elektrik tüketimi yüzde 6 ile 14 arasında azaldı

Enerji Günlüğü - Aksa Elektrik'in hizmet verdiği 4 milyon nüfuslu Çoruh ve Fırat bölgelerinde elektrik tüketiminde yılın ikinci çeyreğinde yüzde 6 ile 14 arasında azalma yaşandı. 

Çoruh- Fırat bölgelerinde 9 ilde abonelerine elektrik tedarik hizmeti sağlayan Aksa Elektrik, hizmet bölgelerine ait 2020 yılının ikinci çeyrek elektrik tüketim rakamlarını açıkladı. Buna göre tüm abone gruplarına göre ayrı ayrı çıkarılan verilere bakıldığında Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin’in yer aldığı Çoruh bölgesinde abone grubu ayırt etmeksizin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla (nisan-mayıs-haziran) toplam elektrik tüketiminde yüzde 14’ten fazla düşüş yaşandı.

Malatya, Elâzığ, Bingöl ve Tunceli’nin yer aldığı Fırat bölgesinde ise elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre (nisan-mayıs-haziran) yüzde 6’dan fazla azalma oldu.

EN DÜŞÜK TÜKETİM NİSAN’DA YAŞANDI

Aksa Elektrik en düşük tüketimin Nisan ayında, en yüksek elektrik tüketiminin ise Haziran ayında yaşandığını açıkladı. 2020’nin ikinci çeyreğinde Fırat bölgesinde en yüksek tüketim Malatya’da gerçekleşirken Çoruh bölgesinde ise Trabzon’da en yüksek tüketim yaşandı.

Verilere göre Çoruh bölgesinde tüketimdeki en belirgin azalma, geçen yılın ikinci çeyreğine göre yaklaşık yüzde 19 düşüşle Gümüşhane’de gerçekleşti. Bu oran Rize’de yüzde 16, Trabzon’da yüzde 12, Artvin’de yüzde 10 olarak gerçekleşti. Giresun’da ise elektrik tüketimi yüzde 7 azaldı.

BİNGÖL’DE ELEKTRİK TÜKETİMİ %14 AZALDI

İllere göre tüketim oranlarındaki değişime bakıldığında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla elektrik tüketiminin Bingöl’de yüzde 14 ve Malatya’da yüzde 8’den fazla düşüş olduğu açıklandı. Tunceli’de ise yüzde 12’den fazla düşüş olduğunu açıklayan Aksa Fırat Elektrik, Elazığ’da ise bu dönemde tüketimin bir önceki yıla yakın seviyede seyrettiğini açıkladı.

ÇORUH BÖLGESİ’NDE MESKEN TÜKETİMİ ARTTI

Aksa Elektrik’in hizmet verdiği Çoruh bölgesinde mesken elektrik tüketimi ortalama yüzde 14 arttı. En fazla artışın yaşandığı il ise yüzde 24 oranla Trabzon olurken onu izleyen iller sırasıyla yüzde 18’lik artışla Rize, yüzde 12 ile Gümüşhane, yüzde 7 ile Artvin ve yüzde 5’lik artışla Giresun oldu.

Fırat bölgesinde ise Tunceli’de yüzde 4 ve Bingöl’de yüzde 2 artış yaşanırken Elazığ’da mesken elektrik tüketiminde ilk çeyreğe göre yüzde 10 düşüş yaşandı ve bu oran Malatya’da yüzde 7 oldu.

ABONE SAYILARI ARTIYOR

Her iki bölgede de 2020’nin ilk altı ayında yeni abone sayısında artışa ulaşan şirket, Çoruh bölgesinde Trabzon’da, Fırat bölgesinde ise Elazığ’da en fazla yeni abone artışı yaşandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler