1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Aksa Enerji’den 6 ayda 291 milyon TL net kâr

Aksa Enerji’den 6 ayda 291 milyon TL net kâr

Aksa Enerji, COVID-19 salgınının olumsuz etkilerine rağmen 2020’nin ilk yarısında konsolide net kârını yüzde 27 artırarak 291 milyon liraya yükseltti.

Aksa Enerji’den 6 ayda 291 milyon TL net kâr

Enerji Günlüğü - Aksa Enerji, COVID-19 salgınının olumsuz etkilerine rağmen 2020’nin ilk yarısında konsolide net kârını yüzde 27 artırarak 291 milyon liraya yükseltti.

Türkiye’nin halka açık en büyük serbest elektrik üreticisi unvanına sahip Aksa Enerji, 2020 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı. Bilanço verilerine göre Aksa Enerji cirosunu yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artırarak 3.5 milyar liraya çıkardı.

Aksa Enerji bu yılın ilk yarısında konsolide net kârını yüzde 27 oranında attırarak 291 milyon liraya yükselttiğini duyurdu. Şirket, ana ortaklık kârını ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 107 artışla 222 milyon lira seviyesine taşıdı.

İlk 6 aylık dönemde toplam 709 milyon lira Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) kaydeden Aksa Enerji’nin FAVÖK’ünün yüzde 80’i döviz bazlı satış yapan KKTC, Gana, Mali ve Madagaskar santrallerinden elde edildi. Şirket’in FAVÖK marjı ise yüzde 20,4 seviyesinde gerçekleşti.

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, Şirketin her geçen yıl mali açıdan güçlenerek borçluluğunu azaltıp her biri ekonomik değer yaratacak büyük yatırımlara imza attığını belirterek “Yurt dışına açılmaya karar verdiğimiz 2015 yılında 860 milyon dolar seviyesinde olan borcumuzu bu yılın ilk yarısı itibarıyla 442 milyon dolara düşürdük” dedi.

Sürdürülebilir kârlılık politikasıyla yatırımlarına devam ettiklerini belirten Cemil Kazancı, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin yanı sıra KKTC, Gana, Mali ve Madagaskar’da enerji alanında faaliyet gösteren global bir enerji şirketi olarak 2015 yılında başladığımız yurt dışı yolculuğumuzda, Afrika’nın yanı sıra, geçen Mayıs ayında, 240 MW kapasiteli doğal gaz kombine çevrim santrali kurmak için Özbekistan hükümeti ile bir anlaşma imzaladık. Gerekli yer tahsislerinin sağlanması sonrası başlanacak olan santral inşaatını azami 12 ay içerisinde tamamlayarak devreye almayı planlıyoruz.”

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler