1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Aksa Enerji dövizle elektrik satışını arttıracak

Aksa Enerji dövizle elektrik satışını arttıracak

Aksa Enerji CEO’su Cemil Kazancı, 2024’te devreye almayı hedefledikleri Özbekistan Talimercan doğalgaz çevrim santrali sayesinde döviz bazlı satış gelirlerinin artacağını ifade etti.

Aksa Enerji dövizle elektrik satışını arttıracak

Enerji Günlüğü - Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, Şirket’in Özbekistan’daki elektrik üretim gücünü 1170 MW seviyesine çıkartacak Talimercan kentindeki 430 MW’lik doğalgaz çevrim santrali projesine dair değerlendirmelerde bulundu. Doğu-batı ticaret koridoruna köprülük yapan bir ülke olarak nitelendirdiği Özbekistan’ın jeostratejik konumunun sunduğu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirdiğini belirten Cemil Kazancı, “Özbekistan dünya ortalamasının üzerinde seyreden ekonomik büyümesi ve artan nüfusu ile enerji talebi anlamında Orta Asya’nın parlayan yıldızı” dedi.

Aksa Enerji olarak Özbekistan’ın potansiyeline gönülden inandıklarını belirten Kazancı, “Tarihimizin en büyük yurt dışı yatımırımını Taşkent ve Buhara şehirlerinde 740 MW kurulu güce sahip üç enerji santrallerimizle gerçekleştirdik. Gerek santral kurulum sürecindeki rekabetçi hızımız, gerekse enerji üretiminde taviz vermediğimiz operasyonel mükemmellik ilkemiz, Özbekistan hükümetinin de teveccühleriyle bugün bize 430 MW Talimercan Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali projesinin kapılarını açtı” diye konuştu.

DÖVİZ BAZLI GELİRLERİ ÇEŞİTLENİYOR

Talimercan Doğalgaz Çevrim Santrali’nin kurulumuna inşaat için gerekli izinlerin tahsisinden sonra başlayacaklarını kaydeden Cemil Kazancı, izinlerin tamamlanmasını takiben 430 MW Talimercan Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ni 12 ay içerisinde tamamlayarak devreye almayı hedeflediklerini belirtti. Talimercan DGÇS’nin Özbekistan’ın enerji arz güvenliğinin yanı sıra ülkenin enerji verimliliğine de katkı sunacağını ifade eden Kazancı, projenin aynı zamanda Aksa Enerji’nin varlık portföyündeki döviz bazlı gelirleri çeşitlendirerek “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejisini destekleyeceğini anlattı.

Aksa Enerji, Özbekistan’ın Talimercan şehrine kurup işleteceği 430 MW kurulu güçteki doğal gaz kombine çevrim santrali yatırımı için Özbekistan Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (National Electric Grid of Uzbekistan) ile ABD doları bazında 25 yıllık anlaşma imzalamıştı. Başkent Taşkent’teki Yatırım Bakanlığı’nda gerçekleştirilen imza törenine Özbekistan Yatırım, Sanayi ve Ticaret Bakanı Laziz Kudratov ile Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı katılmıştı.

2022 yılının ilk çeyreğinden bu yana Taşkent ve Buhara şehirlerinde 740 MW kurulu güce sahip üç enerji santralinde ticari üretim gerçekleştiren Aksa Enerji, son anlaşma ile birlikte ülkedeki kurulu gücünü 1,170 MW seviyesine yükseltecek. Anlaşma kapsamında, 430 MW Talimercan Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nde üretilecek elektrik satış fiyatı 25 yıllık ABD doları bazlı garantili kapasite bedeli kapsamında belirlendi. Santralde gerçekleştirilecek elektrik üretimi için ihtiyaç duyulan doğal gaz da Özbekistan hükümeti tarafından temin edilecek.

Talimercan’a kurulacak olan 430 MW kapasiteli santralin, Özbekistan’ın enerji arz güvenliğinin yanı sıra ülkenin enerji verimliliğine de katkı sunacağını dile getiren Kazancı, projenin aynı zamanda Aksa Enerji’nin varlık portföyündeki döviz bazlı gelirleri çeşitlendirerek “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejisini destekleyeceğini ifade etti.

İlgili Haberler