1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Aksa Enerji Antalya Gaz santralinde verimlilik arttı

Aksa Enerji Antalya Gaz santralinde verimlilik arttı

100 bin saatlik çalışma süresini tamamlayan Aksa Enerji Ali Metin Kazancı Antalya Doğal Gaz Çevrim Santrali, modernize edilerek karbon ayak izi düşürüldü.

Aksa Enerji Antalya Gaz santralinde verimlilik arttı

Enerji Günlüğü - Aksa Enerji, 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren 900 MW kurulu güce sahip Ali Metin Kazancı Antalya Doğal Gaz Çevrim Santrali'nin 100 bin saatlik çalışma süresine ulaştı. Böylece Türkiye’nin 100 bin saatlik çalışma süresine ulaşan ilk özel üretim lisanslı santrali unvanını alan Santralde, ikinci 100 bin saatlik operasyonel faaliyete hazırlık için 2022 yılının son çeyreğinde kapsamlı bir modernizasyon çalışması gerçekleştirildi.

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, “Aksa Enerji olarak bir ilke imza atmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ülkemizin en verimli santralleri arasında yer alan santralimiz, aynı zamanda Türkiye’nin 100 bin saat çalışma süresine ulaşan ilk özel üretim lisanslı santrali oldu” dedi.

İKİNCİ 100 BİN SAATE HAZIR

2022 yılının son çeyreğinde santralin ikinci 100 bin saatlik üretimine hazırlık için ömür uzatma ve modernizasyon çalışması gerçekleştirdiklerini belirten Kazancı, 16 milyon avro bedelindeki bu kapsamlı sürecin iki buçuk ay sonunda tamamlanarak, santralin yeni dönemde daha verimli bir şekilde faaliyetine devam edeceğini söyledi.

cemil-kazanci-2022.jpegModernizasyon çalışmalarıyla santralin enerji üretim verimliliği arttırılırken karbon ayak izinin düşürüldüğünü vurgulayan Cemil Kazancı şöyle konuştu:

“Alanında uzman teknik kadromuzun destekleriyle gerçekleştirdiğimiz verimlilik odaklı ömür uzatma ve modernizasyon çalışmalarımız sayesinde, elektrik üretiminde yıllık olarak yaklaşık 5 milyon hanenin doğal gaz tüketimine denk tasarruf sağlayacağız. Bu kapsamlı çalışmanın, Aksa Enerji’nin yanı sıra Türk enerji sektörü için de büyük bir tecrübe kaynağı olacağına inanıyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler