1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Aksa ve Akenerji`den Borsa`ya açıklama

Aksa ve Akenerji`den Borsa`ya açıklama

Enerji Günlüğü - Aksa Enerji ve Akenerji, bir haberde yer alan ve ismi verilmeyen iflas erteleme talebiyle mahkemeye başvuran şirketin kendileri olmadığını...

Aksa ve Akenerji`den Borsa`ya açıklama

Enerji Günlüğü - Aksa Enerji ve Akenerji, bir haberde yer alan ve ismi verilmeyen iflas erteleme talebiyle mahkemeye başvuran şirketin kendileri olmadığını açıkladı.

Borsagündem isimli internet sitesinde yer alan enerji sektöründe faaliyet gösteren ve ismi verilmeyen bir şirketin iflas erteleme talebiyle mahkemeye başvurduğuna ilişkin çıkan haberin ardındanhisselerine sert satış gelen Aksa Enerji ve Akenerji, KAP'a yaptıkları açıklamada, haberde bahsi geçen şirketin kendileri olmadığını belirtti.

Haberde, ismi verilmeyen şirketin sermayesinin 800 milyon liraya yakın olduğu ve son bilançolarında zarar açıkladığı belirtilerek "Şirketin önümüzdeki günlerde iflas erteleme talebiyle mahkemeye başvurması bekleniyor" deniliyordu.

Haberin ardından ilk seansın sonu itibariyle enerji şirketlerinin işlem gördüğü endeks yüzde 3.22 gerilerken, endekste yer alan en büyük şirketlerden Akenerji yüzde 6.36, Aksa Enerji yüzde 3.81, Zorlu Enerji yüzde 3.7 düştü.

AKSA ENERJİAÇIKLAMASI

Aksa Enerji'nin KAP'a yaptığı açıklamada şöyle denildi: "Borsagundem.com'da 'Türkiye'nin en büyük enerji şirketlerinden birinin iflas erteleme için başvurmaya hazırlandığı' ve 'gelirlerinin bir kısmına bankalar tarafından temlik konulmuş' olduğu hakkındaki habere istinaden şirketimize gelen sorular nedeniyle bahsi geçen enerji şirketinin Aksa Enerji ve bağlı ortaklıkları olmadığının kamuoyuna duyurulması ihtiyacı doğmuştur. Şirketimizin faaliyetleri planlandığı gibi ve sorunsuz devam etmektedir. Kredilerimizin hiçbiri geri çağrılmamış olup, şirketimizin kesinlikle iflas erteleme başvurusu hazırlığı bulunmamaktadır."

AKENERJİ'DEN SORUMSUZ YORUM İFADESİ

Akenerji'den yapılan açıklamada da, "Bir web sitesinde enerji sektöründe faaliyet gösteren, ismi verilmeyen bir şirket hakkında yapılan yorumun şirketimizin piyasa fiyatları üzerinde de spekülatif fiyat hareketlerine sebep olduğu değerlendirilmektedir. Tüm sektörü etkileyen böylesi bir sorumsuz yorumun şirketimizle bir ilgisi bulunmamaktadır" denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler