1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Alfa Solar’ın halka arz büyüklüğü 538,2 milyon lira

Alfa Solar’ın halka arz büyüklüğü 538,2 milyon lira

Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Alfa Solar, halka arz büyüklüğünün 538,2 milyon lira, halka açıklık oranının ise yüzde 20 olduğunu bildirdi.

Alfa Solar’ın halka arz büyüklüğü 538,2 milyon lira

Enerji Günlüğü - Borsa İstanbul’da ALFAS kodu ile işlem görmeye başlayan Alfa Solar’ın halka arz büyüklüğü 538,2 milyon lira, halka açıklık oranı ise yüzde 20 oldu.

Enerji sektöründe faaliyet gösteren Alfa Solar Borsa İstanbul’da ALFAS koduyla işlem görmeye başladı. Deniz Yatırım liderliğinde 40 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum tarafından 9-10-11 Kasım tarihleri arasında 58,50 TL fiyattan talep toplayan Alfa Solar’ın arzına yatırımcılardan 53 katı aşkın talep geldi. Alfa Solar’ın halka arzında yaklaşık 350 bin yatırımcının talebi karşılandı. Bireysel yatırımcıların daha fazla pay almasına yönelik başvuru sisteminin uygulandığı halka arzda şirketin halka açılan paylarının yüzde 60’ı 330 bin 263 yatırımcıya dağıtıldı. Halka arza toplamda 28,6 milyar liralık talep gelirken, yüksek başvurulu yatırımcıların talepleri binde 7, bireysel yatırımcıların talepleri yüzde 5,4 oranında karşılanabildi. Alfa Solar’ın halka açıklık oranı yüzde 20, halka arz büyüklüğü ise 538,2 milyon lira oldu.

“İLGİ ÖNÜMÜZDEKİ HALKA ARZLARA IŞIK OLDU”

Alfa Solar’ın Borsa’da işlem görmeye başlaması nedeniyle düzenlenen Gong Töreni’ne katılan Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, halka arzdan elde edilen gelirin üretimi artırmak ve işletme sermayesini güçlendirmek için kullanılacağı bildirdi.

Ergun, “Alfa Solar, gelen çok yüksek taleple, 538 milyon TL’yi aşan tutarında halka arz geliri ve 348 bin yatırımcıya gerçekleştirilen satışla çok başarılı bir halka arz gerçekleşti. Bu yüksek ilgi, önümüzdeki süreçte devam edecek olan halka arzlar için de bizlere ışık tutuyor” dedi.

KÂRIN YÜZDE 30'U NAKİT DAĞITILACAK

Alfa Solar CEO’su Hüseyin Karabaş daha kurumsal ve şeffaf bir yapıda, karlılıktan ödün vermeden, sağlıklı ve sürdürülebilir büyümenin en önemli öncelikleri olduğunu vurguladı. Karabaş, “Alfa Solar olarak, 2022 yılının ilk 6 ayını 698 milyon TL ciro, 138 milyon TL net kar ile kapattık. Toplam ciromuz Haziran 2022 itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 380 artış kaydetti. Borsada işlem görmeye başladığımız tarihten itibaren 5 yıl boyunca, net dağıtılabilir dönem kârımızın yüzde 30’unu nakit olarak dağıtacağız. Toplamda 350 bine yakın yeni ortağımız hesap verebilir ve şeffaf şekilde büyüyen, büyürken düzenli temettü alabilecekleri bir şirkete ortak oldular” diye konuştu.

53 KATI AŞAN TALEP TOPLANDI

Deniz Yatırım Genel Müdürü Melih Akosman ise “20. Konsorsiyum Liderliğimiz olan Alfa Solar halka arzında, Şirket’in güçlü yatırım teması sayesinde ve 40 konsorsiyum üyesinin gücü ile 350 bine yakın yatırımcının talebini aldık. Alfa Solar ile, halka arz büyüklüğünün 53 katını aşan 28,6 milyar TL’lik talep ile yeni bir rekora imza attık” dedi.

İlgili Haberler