1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Alman bankasından G.Kıbrıs doğalgazına ilgi

Alman bankasından G.Kıbrıs doğalgazına ilgi

Enerji Günlüğü - Alman Deutsche Bank Güney Kıbrıs’ta yapılması planlanan Vasiliko doğalgaz sıvılaştırma terminalinin finansmanı ile ilgili görüşmeler...

Alman bankasından G.Kıbrıs doğalgazına ilgi

Enerji Günlüğü - Alman Deutsche Bank Güney Kıbrıs’ta yapılması planlanan Vasiliko doğalgaz sıvılaştırma terminalinin finansmanı ile ilgili görüşmeler yaptı.

Alman Deutsche Bank’tan bir heyet, Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis ile bir araya gelerek Vasiliko’da yapılması planlanan doğalgaz sıvılaştırma terminaline yatırım perspektifleri, finansmanı ve hazırlıklarını görüştü.

Rum Alithia gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, 6 Mayıs’ta Berlin’e yapacağı ziyaret çerçevesinde, Deutsche Bank ile işbirliği konusunu masaya yatıracağını iddia etti. Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise gazeteye yaptığı açıklamada, Alman bankacılarla gerçekleştirdiği görüşmenin çok iyi geçtiğini ve Deutsche Bank heyetine, Güney Kıbrıs’ın enerji planlarını sunduğunu ifade etti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji Bakanı George Lakkotripis ise, Deutsche Bank heyetinin, çalışmanın finansmanına ilgi gösterdiğini, bununla birlikte Almanların, ön koşulunun ise,çalışmanın sürdürülebilir kılınması olduğunu dile getirdi.

Rum Enerji Bakanı, bu çalışmanın sürdürülebilir olabilmesi için daha fazla doğalgazın bulunmasına gereksinim olduğunu, buna bağlı olarak Güney Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi içerisindeki araştırma sonuçlarının, yaz ayına kadar beklenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Önceki ve Sonraki Haberler