1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. Ankara’da organik atıklardan elektrik üretilecek

Ankara’da organik atıklardan elektrik üretilecek

Aslan Biyokütle, Ankara’nın Bala ilçesinde kuracağı 6 MW’lık Bala Biyogaz Tesisi’nde günde 98 ton organik atığı işleyerek elektrik üretecek.

Ankara’da organik atıklardan elektrik üretilecek

Enerji Günlüğü - Aslan Biyokütle, Ankara’nın Bala ilçesinde kuracağı 6 MW’lık Bala Biyogaz Tesisi’nde günde 98 ton organik atığı işleyerek elektrik üretecek.

Aslan Biyokütle Enerji Üretim ve Tic. A.Ş. tarafından Ankara İli, Bala İlçesi, Aşağı Hacıbekir Mahallesi’nde kendisine ait tapulu arazide 6 MW kurulu gücünde Bala Biyogaz Tesisi kurulması planlanıyor. 

88 milyon lirayı aşan bir değere sahip olan proje kapsamında, öncelikli olarak bölgedeki hayvancılık tesislerinden kaynaklı hayvansal dışkı atıklarının ve tarımsal atıkların nihai bertarafının sağlanırken biyogazdan enerji üretilecek.

Biyogaz Tesisi’ne gelecek olan organik içerikli atıkların anaerobik ortamda, biyolojik olarak parçalanması sağlanacak. Organik içerikli atıkların biyolojik olarak parçalanması esnasında açığa çıkacak olan biyogaz ise kojenerasyon ünitesinde elektrik ve ısı üretimi için kullanılacak. Kurulacak kojenerasyon tesisinin toplam gücü 6 MW olacak. Tesiste her gün toplam 98 ton atık ve 267 ton geri çevrim suyu işlenecek ve yılda 42 milyon kWh elektrik üretilecek. Üretilen elektrik, orta gerilim hattına verilerek ulusal elektrik iletim hattına ulaştırılacak.

Yan çıktılar olarak fermente katı ve sıvı ürün ile birlikte atık ısı da üretilecek.

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler