1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Aslan Biyokütle Ankara’da 6 MW’lık GES kuracak

Aslan Biyokütle Ankara’da 6 MW’lık GES kuracak

Aslan Biyokütle Enerji, Ankara’nın Bala ilçesinde 6 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali kurup işletmeyi planlıyor.

Aslan Biyokütle Ankara’da 6 MW’lık GES kuracak

Enerji Günlüğü - Aslan Biyokütle Enerji, Ankara’nın Bala ilçesinde 6 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali kurup işletmeyi planlıyor.

Aslan Biyokütle Enerji Üretim ve Tic. A.Ş., Ankara İli, Bala İlçesinde kurmayı planladığı 6 MW’lık Aslan Biyogaz Tesisi’nde kapasite artışının yanında 6 MW kapasiteli Güneş Enerji Santrali (GES) kurmayı planlıyor. 

95 milyon lira değerindeki proje kapsamında 98 ton/gün olan biyogaz tesisi atık alım kapasitesinin, 350 ton/gün’e çıkarılması ve 6 MW kapasiteli Güneş Enerji Santrali’nin kurulup işletilmesi planlanıyor. Güneş enerjisi santralinden ise yılda 13.000.000 kWh elektrik üretilmesi bekleniyor.

BÜYÜKBAŞ HAYVAN DIŞKILARINDAN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Biyogaz tesisine gelecek olan organik içerikli atıkların anaerobik ortamda, biyolojik olarak parçalanması sağlanacak. Organik içerikli atıkların biyolojik olarak parçalanması esnasında açığa çıkacak olan biyogaz ise kojenerasyon ünitesinde elektrik ve ısı üretimi için kullanılacak. Tesiste ağırlıklı olarak büyükbaş hayvan dışkısı kullanılacak. Ayrıca az da olsa besleme menüsünü zenginleştirmek amacıyla çevrede tarımsal kaynaklı bitkisel atıklar ve tavuk dışkısı kullanılacak. Santralde yılda 42.000.000 kWh elektrik üretilecek. Üretilen elektriğin tamamı ulusal elektrik iletim hattına verilecek. 

Enerji Günlüğü

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler