1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Ankara’nın 5 ilçesine daha doğal gaz ulaşıyor

Ankara’nın 5 ilçesine daha doğal gaz ulaşıyor

Ankara’da doğal gaz erişiminin bulunmadığı beş ilçe olan Ayaş, Çamlıdere, Nallıhan, Güdül ve Evren ilçelerine bu yıl doğal gaz ulaşacak. 

Ankara’nın 5 ilçesine daha doğal gaz ulaşıyor

Enerji Günlüğü - Ankara’da doğal gaz erişiminin bulunmadığı beş ilçe olan Ayaş, Çamlıdere, Nallıhan, Güdül ve Evren ilçelerine bu yıl doğal gaz ulaşacak. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi mücavir alan sınırları dâhilinde (Polatlı, Kızılcahamam ve Beypazarı ilçeleri hariç) münhasır doğal gaz dağıtım hakkına sahip olan Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO A.Ş., bu yıl Ankara’nın beş ilçesine daha doğalgaz ulaştırmaya hazırlanıyor. Ankara’nın 17 ilçesinde yaklaşık 1.9 milyon meskene doğalgaz taşıyan Başkentgaz, doğal gaz erişiminin bulunmadığı beş ilçe olan Ayaş, Çamlıdere, Nallıhan, Güdül ve Evren ilçelerine de bu yıl hizmet vermeye başlayacak. 

2013 yılında özelleştirilen ve Torunlar Enerji tarafından 1 milyar 162 milyon dolar bedelle satın alınan Başkentgaz, bugüne kadar 13 bin kilometre doğalgaz dağıtım hattıyla Ankaralılara ulaştı. Şirket, yeni yatırım döneminde de yine 13 bin kilometrelik daha boru hattı döşeyecek. 

5 YILDA 2,5 MİLYAR TL YATIRIM PLANI

Bu yıl 525 milyon TL’lik yatırım harcaması planlayan Başkentgaz, bu sene başlayacağı yeni yatırım dönemiyle şehrin her köşesine ulaşmış olacak. 

Başkentgaz Genel Müdürü Asım Yüksel, 2013 yılından bu yana hem mevcut şebekeyi yenilediklerini hem de yeni yatırımları hız kesmeden gerçekleştirdiklerini kaydederek,  “Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesine 2017, Haymana ilçesine 2019, Bala ve Kalecik ilçelerine 2020 yılında doğalgaz hizmeti vermeye başladık. Bu ilçelerden Kalecik’e CNG yöntemi ile diğerlerine ise boru gazı ile yatırım yaptık. Bu yılki yatırım programımızda ise Ankara’da gaz gitmemiş 5 ilçeye; Ayaş, Güdül, Çamlıdere, Nallıhan ve Evren ilçelerine de gaz ulaştırmak var. Bu sayede 2021’de Ankara’da doğalgaz kullanmayan ilçe kalmayacak. Bu yıl başladığımız yatırımlarımız da 5 yıla yayılarak devam edecek. 2022 ve sonrasında gelen 5 yıllık dönem için de yaklaşık 2.5 milyar liralık bir yatırım planlıyoruz” dedi. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler