1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Asunim, Üçpınar RES’e yardımcı GES kuracak

Asunim, Üçpınar RES’e yardımcı GES kuracak

Asunim, Akfen Yenilenebilir Enerji’nin sahip olduğu 99 MWe kurulu gücündeki Üçpınar Rüzgar Enerjisi Santrali’ne entegre olacak olan 40 MWp’lık Güneş Enerji Santrali’ni kuracak. 

Asunim, Üçpınar RES’e yardımcı GES kuracak

Enerji Günlüğü - Asunim, Akfen Yenilenebilir Enerji bağlı ortağı Derbent Enerji ile 40MWp’lık “Hibrit GES Projesi” için sözleşme imzaladı. 2019 yılında devreye alınan ve Çanakkale ili Lapseki ilçesi sınırları içinde bulunan Üçpınar Rüzgar Enerjisi Santrali Asunim’in “Güneş”i ile buluştuğunda 126 bin 962 hanenin yıllık enerji ihtiyacının karşılayabilecek ve yıllık  178 bin ton karbondioksit salımını da engelleyecek.

5 AYDA TAMAMLANACAK

RES sahası içinde 13 farklı lisans sahası için toplam 40 MWp gücünde GES kurulacak santralin;  proje planlama, mühendislik ve kurulumu 5 ay gibi rekor bir süre içerisinde tamamlanacak. Projenin bakım onarım faaliyetleri ise Asunim’in iştiraki, bağımsız bir bakım onarım şirketi olan Maxima Enerji tarafından yürütülecek.

“LİSANSLI PROJE SAYIMIZI 9’A ÇIKARTIYORUZ”

Asunim Yönetim Kurulu Başkanı Umut Gürbüz, “Akfen Yenilenebilir Enerji gibi titiz ve kurumsal bir yatırımcıya ait bir projede daha çalışıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu ay içerisinde Kayseri ve Konya’da Asunim imzasıyla başarı ile tamamladığımız toplam 42MWp gücündeki hibrit projelerinden sonra yüksek mühendislik ve deneyim gerektiren bu alanda üçüncü hibrit projemizi Akfen Yenilenebilir Enerji gibi bir enerji devinden almak büyük bir gurur oldu bizim için.  Ayrıca Akfen Yenilenebilir Enerji için Türkiye’nin ilk lisanslı GES projesi Solentegre GES’i ve Konya da bulunan toplam kurulu gücü 24MWp olan iki lisanslı GES projesini başarıyla tamamlamıştık. Toplamda 8 lisanslı proje ile Türkiye’de lisanslı projelerde liderliğimizi devam ettiriyor; Akfen için yapacağımız bu lisanslı proje ile sayımızı 9’a çıkartıyoruz. Tüm projelerimizde olduğu gibi bu projeyi de piyasadaki en kaliteli ürünlerle, en iyi mühendislik ve bakım hizmetlerini sunarak Avrupa standartlarına uygun bir şekilde nihayete erdireceğiz” dedi. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler