1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Avrupa atıklarının en büyük alıcısı Türkiye

Avrupa atıklarının en büyük alıcısı Türkiye

Avrupa’nın yıllık 32,7 milyon tonu bulan atık ihracatının en büyük alıcısının 13,7 milyon ton ile Türkiye olduğu açıklandı.

Avrupa atıklarının en büyük alıcısı Türkiye

Enerji Günlüğü - Avrupa’nın yıllık 32,7 milyon tonu bulan atık ihracatının en büyük alıcısının 13,7 milyon ton ile Türkiye olduğu açıklandı.

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Avrupa'dan yapılan atık ihracatının en büyük alıcısı Türkiye. AB ülkelerinden yapılan yıllık 32,7 milyon tonu bulan atık ihracatının 13,7 milyon tonu Türkiye'ye gidiyor.

Verilere göre, Avrupa'dan yapılan atık ihracatı 2004 yılından bu yana yüzde 75 arttı. Aynı zamanda Avrupa'dan Türkiye'ye yapılan atık ihracatı da son 20 yılda yaklaşık 3 kat arttı. 

ATIKLARIN YARIDAN FAZLASI METAL ATIK

Avrupa'dan gönderilen atıkların yarıdan fazlası, demir ve çelik gibi metal atıklardan oluşuyor. AB ülkelerinden ihraç edilen yıllık 17,5 milyon ton metal atığın, yaklaşık 12 milyonunu Türkiye alıyor. AB ülkelerinden ihraç edilen 6 milyon ton kağıt atığın yüzde 15'i yine Türkiye tarafından alınıyor. 

PLASTİK ATIKLAR ÖNEMLİ BİR ÇEVRE SORUNU

Avrupa tarafından ihraç edilen plastik atıkların önemli bir kısmı da Türkiye tarafından alınıyor. Plastiksiz Doğu Akdeniz Platformu adı altında bir araya gelen 15 kurum ve kuruluş geçen hafta ortak bir bildiri yayımlayarak, ekolojik açıdan oldukça önemli ve eşsiz olan Doğu Akdeniz kıyılarının Akdeniz’in plastikle en fazla kirletilmiş bölgelerinden biri olduğuna dikkat çekmişti. Bu konuda son dönemde özellikle Adana ve çevresinde çok sayıda Avrupa kaynaklı atığın görüldüğü kaydediliyor.

ATIKLARIN GÖNDERİLDİĞİ DİĞER ÜLKELER

AB atıklarının en fazla gönderildiği diğer ülkeler ise, yıllık 1,8 milyon ton ile İngiltere, 1,6 milyon ton ile İsviçre, 1,5 milyon ton ile Norveç, 1,4'er milyon ton ile Endonezya ve Pakistan olarak sıralanıyor.

 

Etiketler : , , , , ,
İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler