1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Türkiye’nin Doğu Akdeniz kıyılarında plastik kirliliği alarm veriyor

Türkiye’nin Doğu Akdeniz kıyılarında plastik kirliliği alarm veriyor

Plastiksiz Doğu Akdeniz Platformu, Türkiye’nin eşsiz ekolojik Doğu Akdeniz kıyılarındaki plastik çöp kirliliğinin giderilmesi için çağrıda bulundu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz kıyılarında plastik kirliliği alarm veriyor

Enerji Günlüğü - Plastiksiz Doğu Akdeniz Platformu, Türkiye’nin eşsiz ekolojik Doğu Akdeniz kıyılarındaki plastik çöp kirliliğinin giderilmesi için çağrıda bulundu.

Doğu Akdeniz bölgesindeki plastik kirliliğine dikkat çekmek için Plastiksiz Doğu Akdeniz Platformu adı altında bir araya gelen 15 kurum ve kuruluş ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride ekolojik açıdan oldukça önemli ve eşsiz olan Doğu Akdeniz kıyılarının Akdeniz’in plastikle en fazla kirletilmiş bölgelerinden biri olduğuna dikkat çekildi. Akdeniz’in eşsiz kıyılarının plastik çöplerden kurtarılmasının elzem olduğu belirtilerek, ilgili tüm kurum ve kuruluşlara, vatandaşlara ve sivil toplum örgütlerine plastik üretim ve tüketimini azaltma, ayrıca atık yönetim alt yapısını geliştirmek için sorumluluk alma çağrısında bulunuldu.

ÖNEMLİ BİR BİYOÇEŞİTLİLİK MERKEZİ

Doğu Akdeniz kıyılarında Samandağ’dan Anamur’a kadar uzanan sahil şeridi, eşsiz güzellikleri barındıran önemli bir biyoçeşitlilik merkezidir. Türkiye’nin 14 Ramsar sulak alanından üçü Göksu Deltası, Yumurtalık Lagünü Milli Parkı ve Akyatan Lagünü Doğu Akdeniz’de bulunmaktadır. Dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan bitki türlerini barındıran sahiller, aynı zamanda deniz kaplumbağalarının da çok önemli yuvalama alanlarıdır. Bölgenin deniz ile bağlantılı sulak alanlarında, ülkemizde kışlayan kuşların en yoğun nüfusları sayılmakta, göç eden ve kuluçkaya yatan önemli sayıda kuş türü de yine bu lagünleri kullanmaktadır. 

KİRLİLİĞİN NEDENLERİ

Ekolojik açıdan oldukça önemli ve eşsiz olan bu kıyılar maalesef Akdeniz’in plastikle en fazla kirletilmiş bölgelerinden biridir. Bölgedeki yoğun tarımsal faaliyetler, sahillere vatandaşların bıraktığı atıklar, özellikle geri dönüşüm tesislerinden ve diğer endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan mikroplastikler ve atık yönetim alt yapısındaki eksiklikler bu kirliliklerin ana kaynaklarındandır. Bunun yanında özellikle Adana’da çoğunlukla nehir ve kanal kenarlarına yasadışı bir şekilde boşaltılan plastik çöpler (ithal/yerli) de Akdeniz’e kadar ulaşmaktadır.

AKINTIYLA DİĞER ÜLKE ÇÖPLERİ DE GELİYOR

Doğu Akdeniz kıyılarımızdaki kirlilik sadece kendi çöplerimizle de sınırlı değildir. Akıntılar yoluyla diğer ülkelerin (Tunus, Mısır, Lübnan, Suriye vb.) denize boşalttıkları plastikler ve balıkçılık dâhil gemicilik faaliyetleri nedeniyle de önemli miktarda plastik çöp ciddi bir kirliliğe neden olmaktadır. Yapılan çalışmalar, Samandağ’dan Anamur’a kadar olan kumul sahillerin, metrekarede 1000-1200 adet mikroplastik miktarı ile Akdeniz’deki en yüksek kirliliğe maruz kalan bölgeler olduğunu göstermektedir. Bunun yanında Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yapılan tahminlerde de günlük olarak 31 kg’a yakın plastiğin bir kilometrelik sahil çizgisine vurduğunu ortaya koymaktadır. Greenpeace Akdeniz’in raporuna göre Akdeniz’in de yer aldığı bölgelerde incelenen iki balıktan birisinin midesinde de mikroplastik var! 

PLASTİKSİZ DOĞU AKDENİZ PLATFORMU ÜYELERİ

Karataş Belediyesi

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi

Adana Karataş ve Yumurtalık İlçeleri Turizmi Geliştirme Altyapı ve Hizmet Birliği

Seyhan Belediyesi

Arsuz Belediyesi

Samandağ Belediyesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi

Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi

Çukurova Belediyeler Birliği

WWF-Türkiye ( Doğal Hayatı Koruma Vakfı )

Doğa Araştırmaları Derneği

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV)

Mikroplastik Araştırma Grubu

Greenpeace Akdeniz

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler