1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Avrupa'da doğal gaz fiyatları yükseliyor

Avrupa'da doğal gaz fiyatları yükseliyor

Avrupa'da doğal gaz fiyatı bugün bir önceki kapanışa göre yüzde 6,8 artışla megavatsaat başına 157 euroya yükseldi.

Avrupa'da doğal gaz fiyatları yükseliyor

Enerji Günlüğü - Avrupa’da doğal gaz fiyatları Norveç’te petrol işçilerinin başlatacağı grev ve Rus gaz tedariğindeki kısıntıların etkisiyle yaklaşık %7 oranında yükseldi.

Norveç'te petrol ve gaz işçilerinin yarın başlatacakları grev, Rusya'dan gaz akışının kısıtlı olmaya devam etmesi ve Kuzey Akım 1'in planlı bakıma alınma tarihinin yaklaşması Avrupa'da gaz fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor. doğal gazın megavatsaat başına fiyatı bugün saat 12.15 itibarıyla bir önceki kapanışa göre yüzde 6,8 artışla 157 euroya yükseldi.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de Ağustos vadeli gaz fiyatı 8,3 euro artarak 155,3 euro/MWh seviyesine çıktı.  Eylül vadede fiyat 5,4 euro artışla 155,4 euro/MWh seviyesinde. 

NORVEÇ’TE İŞÇİLER YARIN GİREVE ÇIKACAK

Norveç'te petrol ve gaz işçileri bu hafta greve çıkacaklar. 5 Temmuz'da başlayacak grev, Sendika ile işverenler arasında bir son dakika anlaşmasına varılamaması halinde 6 Temmuz'da genişletilecek.  

Lederne sendikasından yapılan açıklamalara göre 6 Temmuz'da greve 6 petrol-gaz sahası daha katılacak.  Yapılan hesaplamalar, grevin Norveç'in petrol üretimini günlük 320 bin varil, yüzde 8 azaltacağına işaret ediyor. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler