1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden yenilenebilir işbirliği

Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden yenilenebilir işbirliği

Masdar ve Socar, yenilenebilir enerjide işbirliği yapacak. İki şirket 4 bin MW kurulu gücünde güneş, rüzgar ve yeşil hidrojen projeleri geliştirecek.

Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden yenilenebilir işbirliği

Enerji Günlüğü - Birleşik Arap Emirlikleri yenilenebilir enerji şirketi Masdar ve Azerbaycan kamu enerji şirketi Socar, 4 bin MW kurulu gücünde yenilenebilir enerji projelerini hayata geçirmek için işbirliği yapacak. 

Abu Dabi'nin yenilenebilir enerji şirketi Masdar, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi Socar ile toplam kapasitesi 4 bin MW olan karasal rüzgar ve güneş projeleri ile entegre açık deniz rüzgar ve yeşil hidrojen projeleri için ortak geliştirme anlaşmaları imzaladığını açıkladı. Projeler, Azerbaycan'ın 2030 yılına kadar yerli elektrik ihtiyacının yüzde 30'unu yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılama hedefini destekleyecek.

“AZERBAYCAN STRATEJİK BİR ORTAK”

Masdar CEO'su Muhammed Camil Al-Ramhi imza töreninde yaptığı değerlendirmede, Azerbaycan’ın Masdar için stratejik bir ortak olduğunu belirterek, “Azerbaycan’In temiz enerji yolculuğundaki çabalarını desteklemeye katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Bu anlaşmalar, aramızdaki bu verimli işbirliğini güçlendirmeye yönelik önemli bir adımı temsil ediyor. Bu adım, Azerbaycan'ın yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasını sağlamanın yanı sıra sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı teşvik etmek adına süregelen çabalarını destekleyecektir" dedi.

Geçen yıl Haziran ayında Masdar, Azerbaycan Enerji Bakanlığı ile birden fazla teknolojide toplam 10 GW kapasiteli yenilenebilir enerji programı geliştirmek için uygulama anlaşmaları imzalamıştı. 

Önceki ve Sonraki Haberler