1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Bağbaşı HES heyelan yüzünden üretimi durdurdu

Bağbaşı HES heyelan yüzünden üretimi durdurdu

Bağbaşı HES su iletim hattında heyelana dayalı hasar nedeniyle üretimi 4 aya kadar durdurdu.

Bağbaşı HES heyelan yüzünden üretimi durdurdu

Enerji Günlüğü - Bağbaşı HES su iletim hattında heyelana dayalı hasar nedeniyle üretimi 4 aya kadar durdurdu.

Hun Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ’nin bağlı ortaklıklarından Kayen Heta Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ'ye ait Erzurum ili, Tortum ilçesinde bulunan 14MW'lik Bağbaşı Hidroelektrik Santrali (HES), su iletim hatlarındaki hasar nedeniyle üretime 2 ila 4 ay süreyle ara verdi. 

Bağbaşı HES’in bulunduğu bölgede devam eden yoğun yağışlar toprak kaymasına; buna bağlı olarak da su iletim hattı borusunda hasara neden oldu. 

Hun Yenilenebilir AŞ’den yapılan açıklamada, yağmur nedeniyle zaten gevşemiş olan toprak zeminde, iletim hattı borusundan sızan suların da ektisiyle heyelan ve su taşkınlarının meydana geldiği; heyelan sonucu altı tamamen boşalan su iletim hattı borusunun da kullanılamaz hale geldiği bildirildi. Hasar tespit çalışmaları sonrasında tesisin 2 ay ila 4 ay kadar üretimi durdurmasına karar verildi. 

Açıklamaya göre Hun Yenilenebilir AŞ’ye ait iş makinası ve personele ilave olarak Karayolları, Devlet Su İşleri (DSİ) ve AFAD da onarım çalışmalarına destek veriyor. Onarım çalışmaları başladıktan sonra su hattındaki hasar yüzünden evlerinden tahliye edilen yakın bölgedeki köy halkı, risklerin bertaraf edilmesiyle evlerine döndüler. 

Şirket açıklamasında yöre halkında ve şirket çalışanlarında herhangi bir can kaybı olmadığı; heyelan esnasında bölgede teknik kontrol ve takip işlemi gerçekleştiren 3 şirket çalışanının hafif şekilde yaralandığı belirtildi. Yaralanan 3 işçi, hastanede ayakta tedavi edilerek taburcu edildi. 

Önceki ve Sonraki Haberler