1. WEB TV

  2. KÖMÜR

  3. Bakan Dönmez ‘madencilik’ dersi verdi

Bakan Dönmez ‘madencilik’ dersi verdi

Türkiye’nin ilk madencilik lisesinin açılışına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, öğretmen önlüğü giyip öğrencilere ders verdi.

Resmi açılışı için gittiği Balıkesir'deki lisede öğrencilerle biraraya gelen Bakan Dönmez, Türkiye'nin ilk madencilik laboratuvarında öğrencilere ders verdi.

Öğrencileri Türkiye'nin ilk madencilik lisesini tercih ettikleri için tebrik eden Dönmez, okulun tam donanımlı bir eğitim kurumu olduğunu söyledi. Madencilikle ilgili bilgilerini öğrencilerle paylaşan Dönmez, "Madencilikte en temel kural önce güvenlik." dedi.

"Sizlerin canı her şeyden önemli" diyen Dönmez, öğrencilere Türkiye'nin maden potansiyeline ilişkin bilgiler aktardı.

Dönmez, madenciliğin taş-toprak olarak görüldüğünün, ancak bu taşın toprağın içinde bir cevher gizli olduğunun altını çizerek, öğrencilere cevhere ulaşmadaki yöntemlerden söz etti.

Kullanılan bütün ürünlerin temelinde madenlerin yattığına işaret eden Dönmez, "Otomobil metal içerikli, cep telefonun içinde silisyum var. Günlük kullandığımız bir çok malzemenin ilk üretim maddeleri sizin çalıştığınız bu sektörün içinden geliyor. Vatandaşa da bunları anlattıkça sektöre olan bakış daha da güzelleşecek." diye konuştu.

16 derslikli Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yaklaşık 11 milyon liraya maloldu. Şu anda 134 öğrenciye sahip okulun, tam kapasiteye ulaştığında 544 öğrencisi olacak. Türkiye'nin ilk maden laboratuvarının yer aldığı liseye, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki 51'inci Ar-Ge merkezinin de kurulması düşünülüyor.

Benzer Videolar