1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. BMW Mercedes Honda VW Audi TESLA’ya karşı!

BMW Mercedes Honda VW Audi TESLA’ya karşı!

Enerji Günlüğü - Köklü otomobil markaları BMW, Mercedes, Honda, Volkswagen (VW) ve Audi, elektrikli otomobiller alanında Amerikalı Tesla ile sıkı rekabete...

BMW Mercedes Honda VW Audi TESLA’ya karşı!

Enerji Günlüğü - Köklü otomobil markaları BMW, Mercedes, Honda, Volkswagen (VW) ve Audi, elektrikli otomobiller alanında Amerikalı Tesla ile sıkı rekabete hazırlanıyor.


Elektrikli otomobillerin, otomotiv sektörünü ve yanı sıra pek çok bağlantılı iş kolunu köklü şekilde etkileyeceği konusunda tüm fütüristler hemfikir. DÜNYA Gazetesi’nden Evrim Küçük’ün haberine göre teknolojilerin hızla gelişmesi ve devletlerin sunduğu teşvikler dünya genelinde elektrikli otomobil satışlarının hızla artmasını sağlıyor. Şu an kullanımdaki elektrikli otomobillerin sayısı 2 milyonun üzerinde. ABD'de ocak-ağustos döneminde elektrikli otomobillerin satışı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 47 artış gösterdi.


SATIŞLAR YÜZDE 40 ARTTI!


Avrupa'da da pazar rekor hızla büyümeye devam etti. Haziran ayında yüzde 54 artışla 28 bin elektrikli otomobilin satıldığı Avrupa'da yılın ilk yarısında satışlardaki artış yüzde 30 olarak gerçekleşti. Avrupa'da EV'lerin toplam pazar içindeki payı yüzde 1.5'e ulaştı. Kuşkusuz bir diğer hızlı büyüyen pazar Çin. Sadece haziran ayında 44 bin 700 adet elektrikli otomobilin yollara çıktığı ülkede ocak-haziran döneminde satışlar önceki yılın ilk altı ayına oranla yüzde 40 artış gösterdi ve 227 bine çıktı.


TESLA AMİRAL GEMİSİ AMA...


Talebin ciddi bir oranda artış gösterdiği pazarın en büyük oyuncusu Tesla. Yılın ilk yarısında satışları 47 bini aşan Tesla sektörün amiral gemisi gibi. Ancak önde gelen otomobil üreticileri Tesla'nın karşısına ciddi bir rakip olarak çıkmaya hazırlanıyor. Bunlar arasında Audi, Volkswagen, Mercedes, Honda, BMW öne çıkan markalar. İki hafta önce yapılan Frankfurt Motor Show, meraklılar açısından Tesla'ya meydan okuyacak elektrikli otomobillerle tanışma fırsatı yarattı.


İşte gelecek 5 yılda Tesla ile rekabete tutuşacak firmalar ve otomobilleri:


BMW iVISION İLE 600 KM MENZİL


BMW, 2025 yılına kadar tamamen elektrik ile çalışan 12 modeli piyasaya sürmeyi hedefliyor. Şirket, iVision Dynamics konseptini görücüye çıkardı. Saatte 120 mil hız yapacak otomobil 600 km sürüş mesafesine sahip olacak. BMW ayrıca i3 modelini 2018 için makyajladı ve spor otomobil olarak piyasaya sürecek.


MERCEDES’TEN ELEKTRİK/HİDROJEN BİLEŞİMİ


Alman otomotiv markası Mercedes, hidrojen yakıtlı GLC modelini 2019 yılında pazara sunacak. Sahip olduğu elektrik motorundan 197 beygir güç üreten GLC F-Cell, 13,8 kW’lık bir bataryaya ve 4,4 kilogramlık hidrojen depolama kapasitesine sahip. 1,5 saatte şarj olan bataryasıyla 500 km yol kat edebiliyor. Batarya biterse hidrojen yakıtı ile yola devam edebilen araç saatte 160 kilometre hıza erişebiliyor.


AUDI’DEN TEK ŞARJLA 800 KM


AUDI: Tamamen elektrikle çalışacak şekilde tasarlanmış Aicon, tek bir şarjla 700-800 km menzile ulaşabiliyor. Aicon ayrıca direksiyonsuz ve pedalsız tasarımıyla dikkat çekiyor. Bataryası 30 dakika içinde yüzde 80 oranında şarj edilebiliyor. Audi'nin Elaine adını taşıyan SUV aracı 500 km menzile sahip. Audi ayrıca gelecek iki yıl içinde pazara yeni iki elektrikli SUV modeli sunmayı planlıyor.


VW’DEN ELEKTRİKLİ SUV


VOLKSWAGEN: Alman şirketin sunduğu I.D. Crozz konsepti 2020 yılında çıkacak elektrikli SUV için temel oluşturuyor. 500 km menzile ulaşan ID Crozz, 150 kW'lık hızlı şarj cihazına bağlanabiliyor. Araç, 302 beygir gücüne ulaşabiliyor ve 160 km/saat hıza çıkabiliyor. Bu yıl elektrikli otomobil üretimi için 10 milyar dolar yatırım yapan VW, 2030'a kadar yatırımlarını 70 milyar Euro’ya çıkarmayı planlıyor.


HONDA’NIN “AYNASIZ”I YOLDA


Japon otomotiv devi Honda’nın konsept tasarım elektrikli otomobili Urban EV’nin teknik özellikleri tam olarak duyurulmadı. Ancak fiziki görünüşe bakıldığında dikiz aynalarının bulunmayışı dikkat çekiyor. Aracın arka kısmında ışıklı bir Honda amblemi yer alırken, ön kısımda ise çeşitli dillerde yazılar gösterebilen bir ekran var. Bu ekranın temel amacı şarj durumunu göstermek.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler