1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Borusan EnBW, Kıyıköy RES’in kapasite artışını tamamladı

Borusan EnBW, Kıyıköy RES’in kapasite artışını tamamladı

Borusan EnBW Enerji, 2014 yılından bu yana 28 MW kurulu kapasite ile faaliyette bulunan Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali’nin kapasitesini 100 MW’a çıkardı.

Borusan EnBW, Kıyıköy RES’in kapasite artışını tamamladı

Enerji Günlüğü - Borusan EnBW Enerji, 2014 yılından bu yana 28 MW kurulu kapasite ile faaliyette bulunan Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali’nin kapasitesini 100 MW’a çıkardı.

Borusan EnBW Enerji, Kırklareli'de bulunan Kıyıköy RES'te 72 megavatlık kapasite artışının tamamlandığını açıkladı. Kapasite artışıyla birlikte 2014 yılı Ağustos ayından bu yana 28 MW kapasite ile üretim yapan santralin toplam kurulu gücü 100 MW’a çıkarıldı.

Açıklamaya göre, her biri 3,6 megavat kapasiteli 20 rüzgar türbini daha eklenerek toplam türbin sayısı 34’e çıkan santral tam kapasite devreye alındı. Santral Borusan EnBW Enerji’nin en büyük kurulu güce sahip tesisi oldu. 

Kıyıköy RES, Türkiye'nin doğal gaz ithalatını azaltarak ekonomiye her yıl 16,9 milyon dolar katkı sağlayacak ve dış ticaret açığının azalmasını destekleyecek.

Kıyıköy RES yılda yaklaşık 130.000 hanenin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak. “0” emisyonlu üretimi sayesinde atmosfere her yıl 140.000 ton karbondioksit salımı engellenecek. 

“YENİLENEBİLİRDE EMİN ADIMLARLA İLERLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı tesisin artan kapasitesiyle devreye girmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Kıyıköy RES için yaptığımız yatırım ekonomi ve çevre açısından Türkiye için değer yaratacak ve on binlerce hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Halen işletmede dokuz Rüzgâr Enerji Santrali, bir Hidroelektrik Santral ve iki adet Güneş Enerji Santrali bulunan şirketimiz, yenilenebilir enerji alanında emin adımlarla ilerlemeye devam edecek” ifadesini kullandı. 

İlgili Haberler