1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Botaş’ın yapısı yeniden düzenlenecek

Botaş’ın yapısı yeniden düzenlenecek

TBMM’ye sunulan doğal gaz ithalatında serbestlik getirilmesini içeren yasa teklifi ile Botaş’ın yapısı da yeniden düzenlenecek. 

Botaş’ın yapısı yeniden düzenlenecek

Enerji Günlüğü - Doğal gaz ithalatına hem Botaş hem de özel sektör şirketleri açısından serbestlik getirilmesini öngören yasa teklifi TBMM’ye sunuldu.

Türkiye doğal gaz piyasasında alım-satım yapacak yerli ve yabancı ticaret şirketlerinin güven duyacağı, objektif kurallara göre işletilen rekabetçi bir piyasa yapısı oluşturulması hedefi doğrultusunda TBMM’ye bir yasa teklifi sunuldu. AK Parti’nin Meclis’e sunduğu yasa teklifiyle doğalgaz ithalatına hem Botaş, hem de özel sektör şirketleri açısından serbestlik getiriliyor.

BOTAŞ KONTRAT DEVRİ YAPABİLECEK

Teklife göre, bakanlık izni ile Botaş’ın doğal gaz alım sözleşmelerine konu miktarların devri veya kontrat devri yapılabilecek. Kontrat devri süreçleri tamamlanıncaya kadar Botaş bu Kanundaki piyasa payı sınırlamalara tabi olmayacak.

BOTAŞ’IN YAPISI YENİDEN DÜZENLENECEK

Yasa teklifinde ayrıca Botaş’ın yapısı da yeniden düzenleniyor. Bu kapsamda Botaş’ın faaliyetlerinin ayrıştırılması ve yeniden yapılandırılması amacıyla kurulacak şirketlerin işletme konusu, ticaret unvanı, sermayesi ve ortaklık yapısı ve bu kapsamda gerçekleştirilecek devir ve benzeri işlemlere dair hususlar Cumhurbaşkanı Kararı ile düzenlenecek.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler