1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. Bursa’da orman ve tarım atıkları elektriğe çevrilecek

Bursa’da orman ve tarım atıkları elektriğe çevrilecek

Enerji Günlüğü - Satem Enerji, Bursa’nın Büyükorhan ilçesinde orman ürünleri ve tarım atıklarını hammadde olarak kullanarak enerjiye çevirecek 12...

Bursa’da orman ve tarım atıkları elektriğe çevrilecek

Enerji Günlüğü - Satem Enerji, Bursa’nın Büyükorhan ilçesinde orman ürünleri ve tarım atıklarını hammadde olarak kullanarak enerjiye çevirecek 12 MW’lık bir biyokütle santrali kuracak.

Satem Enerji Sanayi Ticaret Ltd. Şti. tarafından, Bursa ili, Büyükorhan lçesi, Karaağız mahallesinde 33.550 metrekare alan içerisinde 12 MWe /48 MWt kapasitesinde Biyokütleden elektrik eldesi tesisi kurulup işletilmesi planlanıyor.

27 milyon liralık bir yatırımla kurulacak tesiste yılda toplam 87.800 ton hammadde kullanılacak. Bu hammaddelerin 72.300 tonluk kısmını orman, orman ürünü (yakacak odun, lif yonga, kağıtlık odun, orman tali ürünleri, kök odunu) ve standart dışı orman ürünü (2-5 cm arası) oluştururken, 15.000 tonluk kısmını ise tarım atığı (mısır koçanı, zeytin dalı, domates paşası, şeftali çekirdeği vs.) oluşturacak. Tesise kabulü yapılacak biyokütle, akışkan yataklı reaktörde yakılması suretiyle buhar elde edilecek ve elde edilen buharın buhar tribününden geçirilmesi suretiyle de elektrik üretilecek.

Proje alanına en yakın yerleşim birimi olarak 1.000 m güneyindeki 345 kişi nüfuslu Karaağız Mahallesi bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler