1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Cengiz Enerji Özbekistan Sirdaryo Santrali'nde elektrik satışı başladı

Cengiz Enerji Özbekistan Sirdaryo Santrali'nde elektrik satışı başladı

Cengiz Enerji’nin başkent Taşkent’teki doğalgaz kombine çevrim santralinin ardından, Sirdaryo’da bulunan Özbekistan’daki ikinci santralinde de ticari elektrik satışına başladı.

Cengiz Enerji Özbekistan Sirdaryo Santrali'nde elektrik satışı başladı

Enerji Günlüğü - Cengiz Holding’in grup şirketlerinden Cengiz Enerji; Türkiye’nin yanı sıra ülke dışında da enerji tedariki konusundaki gücünü arttırıyor. Cengiz Enerji’nin Özbekistan’ın Sirdaryo kentindeki doğal gaz kombine çevrim santralinde ticari elektrik satışı başladı.

Özbekistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Jurabek Mirzamakhmudov’un açılışını yaptığı tesis 240 megavat kurulu güce sahip. Cengiz Enerji, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’teki 240 MW’lik kurulu güce sahip ilk doğalgaz çevrim santralini bu yılın başlarında devreye almıştı.

BÖLGENİN ARZ GÜVENLİĞİNE KATKIahmet-cengiz-001.jpg

Cengiz Holding Enerji Grup Başkanı Ahmet Cengiz, pandemi dönemiyle birlikte tüm dünyanın gündemine yerleşen enerji verimliliği ve çeşitliliği konusunda çalışmalarını artırdıklarını belirterek, “Bu kapsamda odağımızda yakın coğrafyadaki ülkeler de var. Bu ülkelere enerji üretimi konusundaki tecrübelerimizi aktarırken aynı zamanda enerji arz güvenliğine de destek oluyoruz” dedi.

SANTRAL SEKİZ AYDA DEVREYE ALINDI

Ahmet Cengiz, Başkent Taşkent’te yılın başında üretime başlayan 240 megavat kurulu güce sahip ilk doğal gaz çevrim santralinin ardından, 29 Mart 2022 tarihinde Sirdaryo kentindeki santralin temelini attıklarını hatırlattı. Cengiz Enerji Özbekistan Sirdaryo Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali'nin sekiz ay içinde inşa edilerek ticari satışlara başladığına dikkat çeken Ahmet Cengiz, yeni tesisin, şehrin ekonomisine ve enerji sektöründeki gelişimine katkıda bulunacağını vurguladı.

MODÜLER YAPI, YÜKSEK ESNEKLİK

Özbekistan’daki toplam 480 megavatlık kurulu gücçle, yaklaşık 950 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabildiklerini kaydeden Ahmet Cengiz, “Her iki santral de hem maksimum hem de minimum yükte son derece verimli çalışıyor. Kısa sürede maksimum yüke çıkabilmesi ve modüler yapısının getirdiği hızlı bakım olanağı bize önemli avantajlar sağlıyor” diye konuştu.

SANTRALİN KURULUMUNDA 700 KİŞİ ÇALIŞTI

Sadece Sirdaryo’nun değil tüm ülkenin ulusal enerji arzına katkıda bulunmayı amaçlayan doğal gaz çevrim santrali, 70 bin metrekarelik alan üzerine kuruldu. Santralin kurulumunda, en kalabalık dönemde aralarında Türk mühendislerin de bulunduğu 700 kişi çalıştı. Bu rakam üretim sürecinde, ağırlıklı Özbekistan’dan yapılacak istihdamlarla 100 kişi olarak devam edecek. Cengiz Enerji, yap-işlet modeliyle 25 yıl boyunca elektrik üretecek.

Enerji Günlüğü

İlgili Haberler