1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Çimsa elektriğinin yüzde 25'ini atık ısıdan alacak

Çimsa elektriğinin yüzde 25'ini atık ısıdan alacak

Çimsa Çimento Eskişehir Fabrikası, yıllık elektrik tüketiminin yüzde 25'ini atık ısıdan elde ederek, karbon ayak izini küçültecek.

Çimsa elektriğinin yüzde 25'ini atık ısıdan alacak

Enerji Günlüğü - Sabancı Holding iştiraki Çimsa, Enerjisa Enerji iş birliğiyle İşimin Enerjisi kapsamında enerji yatırımlarına devam ediyor. 13 Eylül’de Enerjisa Enerji iş birliğiyle Afyon Fabrikası’ndaki güneş enerjisi santralini hizmete alan Çimsa, bu kez de Eskişehir Fabrikası’nda Atık Isı Geri Kazanımı sistemi kurmaya hazırlanıyor. 54 ay süreli Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) kapsamındaki projenin, Enerjisa Enerji ve Çimsa’nın uzman ekipleri çalışmaları sayesinde 2024 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Kurulan özel sistem, yeni nesil atık ısı geri kazanımı teknolojisi kullanılarak su kullanımı olmadan elektrik üretecek. Atık Isı Geri Kazanımı sistemi Eskişehir Fabrikası’nın elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 2umut-zenar.jpg5'ini karşılarken operasyonel verimlilik artışı da sağlayacak.

Eskişehir yatırımının tamamlanması ile yılda 19 bin ton karbon emisyonu azaltılarak iklim krizi ile mücadelede önemli bir katkı verilmiş olacak. Çimsa Eskişehir Fabrikası’nda kurulacak bu sistemde üretilecek elektrik enerjisi 13 bin hanenin yıllık tükettiği elektrik ihtiyacına eş değer olacak. 

Çimsa CEO’su Umut Zenar karbon emisyonları yoğun bir sektör olarak emisyonların azaltılması konusunun önemli gündem maddelerinden biri olduğunu vurguladı. Döngüsel ekonominin bir parçası olmaya devam etme ve yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirme hedefiyle ilerlediklerini belirten Zenar, “Sürdürülebilir bir yaşam için özellikle fosil yakıtları ikame eden alternatif yakıtlar ve düşük karbon emisyonunu destekleyen yeni teknolojik değişimler üzerinde çalışıyoruz. Mevcut teknolojilerin optimizasyonunun yanında yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğimiz enerjiyi de artırmayı hedefliyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisi kullanım oranımız 2022’de yüzde 58,2 olarak gerçekleşirken, 2030 yılında bu oranı yüzde 80’in üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Çimsa olarak fosil yakıtları ikame eden alternatif yakıtlar ve düşük karbon emisyonunu destekleyen yeni teknolojik değişimler üzerinde çalıştıklarını kaydeden Umut Zenar “Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Afyon GES projesi ve Afyon Atıktan Türetilmiş Yakıt Besleme Tesisi ile sürdürülebilirlik ajandamızda çok önemli adımlar atmıştık. Bu sürece Eskişehir Atık Isı Geri Kazanımı yatırımımız ile devam ediyor, emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza ve Enerjisa Enerji ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

murat-pinar-enerjisa-enerji-ceo.jpgEnerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar da konuya ilişkin değerlendirmesinde “İklim değişikliğine karşı verdiğimiz mücadeleyi yenilenebilir enerji teknolojisi yatırımlarıyla güçlendiriyoruz” dedi. Bugün karbon salımının yüzde 70’inden enerji sektörü sorumlu iken enerjinin en yoğun tüketildiği sektörlerin başında çimento sektörünün geldiğine işaret eden Murat Pınar şöyle dedi: “Tam bu noktada Enerjisa ve Çimsa olarak iklim değişikliği ile mücadelede elimizi taşın altına koyarak, sorunun bir parçası olduğumuz gibi çözümün de bir parçası olduğumuzu göstermek üzere adımlar atıyoruz. Çimsa ile bir GES projesini kısa süre önce Afyon’da devreye almıştık. Bu kez Çimsa’nın Eskişehir fabrikasındaki atık ısı geri kazanım projesinin hayata geçirmek üzere adım attık. Eskişehir Fabrikası’nda kendi kendini çok kısa bir sürede amorti edecek bir atık ısı geri kazanımı yatırımına imza atmak bizi hem sürdürülebilirlik hedeflerimize beraber koşmak hem de ortaya bir başarı hikayesi koymak anlamında heyecanlandırıyor. Üstelik projenin enerji üretim testlerini yerinde yaparak ve performans garantisi vererek Çimsa için de konforlu bir süreç yarattığımızı düşünüyorum.”

Herkes için daha iyi bir gelecek yaklaşımının yarının problemlerine bugünden çözüm yaratmak olduğunu ifade eden Murat Pınar, “Bu vizyona değer katan katkılardan dolayı emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza ve Çimsa ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler