1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Çimsa, Eskişehir Fabrikası’na GES kuracak

Çimsa, Eskişehir Fabrikası’na GES kuracak

Çimsa, Eskişehir Fabrikası’nda yıllık elektrik ihtiyacının %14’ünü kuracağı 14,2 MWp DC  kurulu güce sahip güneş enerji santrali ile karşılayacak.

Çimsa, Eskişehir Fabrikası’na GES kuracak

Enerji Günlüğü - Sabancı Topluluğu’nun global markalarından Çimsa, Afyon ve Bunol Fabrikaları’ndan sonra Eskişehir Fabrikası’nda da güneş enerjisi santrali (GES) kuracak.  Kurulacak santral, 14,2 MWp DC  kurulu güce sahip olacak ve yıllık yaklaşık 19 milyon kWh elektrik enerjisi üretecek. 

166.000 m² alanda 25.740 adet güneş panelinin kullanılacağı santralde üretilecek elektrik miktarı yaklaşık 6.300 hanenin yıllık elektrik ihtiyacına eş değer olacak. Yatırım hayata geçtikten sonra fabrikanın yıllık enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 14’ü yenilenebilir enerji kaynağı ile karşılanıyor olacak. 

SANTRAL 2025 YILI İKİNCİ YARISINDA TAMAMLANACAK

2024 yılının ikinci çeyreğinde başlaması planlanan GES yatırımının 2025 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor. Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesinde, yıllık yaklaşık 8.400 ton karbondioksit (CO₂) tasarrufu sağlanarak 5,6 milyon ağacın CO₂ nötrleme kapasitesine denk gelen miktarda doğaya katkı yaratılması öngörülüyor.

“ATTIĞIMIZ GÜÇLÜ BİR ADIM”

Çimsa CEO'su Umut Zenar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisi kullanım oranımız 2022'de %58,2 olarak gerçekleşirken, 2030 yılında bu oranı %80’in üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Eskişehir Fabrikamızda kurulacak GES projesi, sürdürülebilir değer yaratma vizyonumuzun bir parçası olarak operasyonlarımızın enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılamak ve karbon ayak izimizi azaltmak için attığımız güçlü bir adımdır. Eskişehir GES ve atık ısıdan elektrik üretimi yatırımımızın devreye girmesiyle birlikte Eskişehir Fabrikamızın elektrik ihtiyacının yaklaşık %40’ı kendi ürettiği elektrikten karşılanacaktır” dedi. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler