1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Çin’in ilk karbon ticareti gününde 4 milyon tonluk işlem

Çin’in ilk karbon ticareti gününde 4 milyon tonluk işlem

Çin’in karbon emisyon pazarının ilk gününde 4 milyon tonluk işlem gerçekleşti.

Çin’in ilk karbon ticareti gününde 4 milyon tonluk işlem

Enerji Günlüğü - Çin’in karbon emisyon pazarının ilk gününde 4 milyon tonluk işlem gerçekleşti.

Çin'de merkezi Shanghai kentinde bulunan karbon emisyon ticareti piyasası 16 Temmuz 2021 tarihinde resmen açıldı. Piyasanın ilk gününde toplam 210 milyon yuan değerinde 4 milyon 104 bin ton karbon emisyon ticareti gerçekleşti. İlk gün işlem için ortalama fiyat, ton başına 51,23 yuanı buldu. 

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi’nde konuya ilişin düzenlenen basın toplantısında, Çin'in merkezi hükümete bağlı şirketlerin karbon emisyon ticaretine katılmasının, düşük karbonlu kalkınmayla ilgili mekanizmalar oluşturulmasına, enerji yapılarının iyileştirilmesine, yeşil ve düşük karbonlu teknolojilerin uygulanmasına yararlı olacağı kaydedildi.

Karbondioksit salımı hakkının emtia olarak satışa sunulmasıyla gerçekleşen karbon emisyon ticareti, piyasa davranışı yoluyla yeşil ve düşük karbonlu kalkınmayı teşvik etmeyi ve sera gazı emisyonunu kontrol altına almayı amaçlıyor. 

AB, ABD, Yeni Zelanda ve Güney Kore gibi ülke ve bölgelerde art arda karbon emisyon ticareti piyasaları kuruldu. Çin'de de Beijing, Shanghai, Guangdong ve Hubei başta olmak üzere 7 eyalet ve kentte 2011 yılında pilot bölgeler kurulmaya başlanmıştı. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler