1. YAZARLAR

  2. Halil DAĞ

  3. Dağa küsüp ayı ininde yas tutmak
Halil DAĞ

Halil DAĞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Dağa küsüp ayı ininde yas tutmak

Bugün Enerji Günlüğü`nün değerli okuyucularından müsaade alarak biraz enerji konusunun dışına çıkmak istiyorum. Malum bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin nam-ı diğer Çar Putin (ya da Rusçadaki anlamıyla Fatih Putin), Türkiye`de. O yüzden enerji de dahil bir çok konuyu içine alan bu önemli ziyaretin benim penceremden görünen şeklini resmetmek istiyorum. 

Gazeteciler bu tür ziyaretleri tarihi ziyaretler diye takdim ederler. Gazetecilikten anlamam, bir ziyareti gazeteciler için tarihi yapan nedir bilmem ama bu ziyaret benim için de tarihi nitelikli, bir kenara not edilmesi gereken bir ziyaret.

Bugünü bir kenara not edelim: 1 Aralık 2014.

Gözünüzün önüne iki resim getirin. Birisi G20 Zirve`sinden dışlanan iki ülkeye işaret eden bir resim (1), diğeri ise dışlananların kucaklaştığı bir resim (2).

Biliyorsunuz, Rusya şu günlerde bir kuşatma altında ve bu kuşatma Kasım ayının ortalarındaki G20 Zirvesi`nde açıkça kendini belli etti. G20`nin aile fotoğrafında persona non grata ilan edilen Putin de Türkiye`yi temsil eden Başbakan Davutoğlu da maalesef ki kadrajın dışında kalarak aynı kaderi paylaştılar. Batı açıkça tek bir karede son sözünü söylemişti: İkiniz de batılı değilsiniz, ikinizi de sevmiyoruz (3).

İşte bugünü benim için tarihi nitelikli yapan asıl mesele de bu. Kadrajın dışında kalan iki küskün, bugün başka bir kadrajı göğüslerini gere gere doldurmaktalar.

Putin`in çantası zengin. Nükleer enerjiden tutun da TANAP`a kadar birçok enerji odaklı dosyanın olduğuna hiç şüphe yok. Bizimkilerin çantasında ise Rusya`nın kuşatılmışlığının bilgisinden başka pek bir şey yok gibi görünüyor.

Bizim taraftaki temel argüman, "Batı, enerjinize eskisi kadar yüz vermiyor, gelin şu enerjinin fiyatını biraz düşürün biz de sizden daha fazla doğalgaz alalım"dan ne kadar fazlasıdır şüphelerim var. Ki Rusya`nın bu duruma düşeceği açıktı, bizimkiler ne kadar bunu değerlendirebilir bilinmez. Batı kuşatmasına katılmamakla da Türkiye`nin bunu hedeflediği görülmektedir. 

Ancak Türkiye`nin Suriye meselesi dolayısıyla Batı`ya küsüp de Rusya ile bu denli sıcaklaşan bir ilişkiye girmesi ne kadar güvenli o da şüpheli. Bugünkü resim bize 1964`te İnönü`nün Johnson Mektubu`na verdiği tarihi cevabı hatırlatıyor: "Yeni bir dünya kurulur biz de yerimizi alırız.". Gerçi siyasi dehasına inandığım İnönü`nün Sovyetlerle aynı kadraja girmediğini de biliyoruz. Şimdiki Türk yöneticiler ne yazık ki bu ince kavrayıştan hayli yoksun görünüyor.

Modern dünyanın ana kütlesini temsil eden G20`nin kendini dışlanmış hisseden iki ülkesi bugün kucak kucağa. Türk Avrasyacıları`nın düğün bayram günü. Hemen belirtelim ki şu an dünün kötü çocuğu Ergenekoncuların "Kendimiz hapisteyiz ama fikrimiz iktidarda" diye övündüklerine hiç şüphe yok.

Fakat Putin`in çantasındaki kozlara dün bir kozun daha eklendiğini söylemeden geçmeyelim: O da –gazetecilik deyimiyle söylersek- dün patlatılan bir haber. ABD karşıtlığını Rusofilliğe kadar vardıran milliyetçi Yeniçağ Gazetesi`nden Ahmet Takan aslında aylardır fiilen var olan bir durumu dün yeni bir haber gibi gündeme bomba misali düşürdü: "PKK, Hakkari`ye vali atadı" diye.

Bu haber, Türkiye`nin batıya küskünlüğünü artırıp Türkiye`yi Rusya`ya daha fazla yaklaştırmaktan başka bir işe yaramayacak. Anlaşılan Avrasyacılar işi sıkı tutmakta kararlı. Öte yandan Batı destekli PKK`nın Putin`in geleceği günden bir gün önce böyle bir haberle anılması Türkiye`yi Putin karşısında zayıflatacak bir haberdir. PKK`nın bölgede fiilen egemenlik kurduğu aylardır bilinen bir durum. Ancak Putin`le masaya oturulacağı gün bu haberin böyle bir çerçevede verilmesi ahmaklık değilse ihanettir.

Türkiye, dış politikasında son birkaç yıldır Batı`ya karşı olan küslüğünü tavşanın dağa küsmesi misali sürdürüyor. İyi de tavşanın dağa küstüğü için yasını ayı ininde sürdürmeye kalkması ne kadar doğru? 

1) http://ekonomikdurum.com/haber/demokratator-putin-g20de-nasil-asagilandi/4747/ linkinden yorumları da okuyabilirsiniz.
2) Putin`in bugün 10 Bakan`ı ile birlikte Türkiye`ye gerçekleştirdiği ziyaretin detaylarına bu adresten ve muhtelif gazete haberlerinden ulaşabilirsiniz.http://www.sabah.com.tr/gundem/2014/12/01/rusya-devlet-baskani-putin-ankarada
3) Rusya’nın Doğululuğu konusunda Rus Kilisesi’nin dile gelmiş hali olan Dugin’in tezlerine bakılabilir. 


Önceki ve Sonraki Yazılar