1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. DEDAŞ: Aşırı ve kaçak kullanım trafoları patlatıyor

DEDAŞ: Aşırı ve kaçak kullanım trafoları patlatıyor

Enerji Günlüğü -  Dicle EDAŞ, Şanlıurfa’da aşırı ve yasal olmayan tüketim yüzünden trafoların yetersiz kalması nedeniyle patladığını açıkladı.Dicle...

DEDAŞ: Aşırı ve kaçak kullanım trafoları patlatıyor

Enerji Günlüğü -  Dicle EDAŞ, Şanlıurfa’da aşırı ve yasal olmayan tüketim yüzünden trafoların yetersiz kalması nedeniyle patladığını açıkladı.

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinden (DEDAŞ) tarafından yapılan yazılı açıklamada, elektrik kesintileri nedeniyle yol kesme eylemlerinin yapıldığı merkez Eyübiye ilçesi Uğurlu Mahallesi'nde 260 hane bulunduğu ve mahalleye, bin 500 haneye yetecek olan  rağmen aşırı tüketim yüzünden trafoların yetersiz kalarak patladığı belirtildi.

Mahalleye 4 trafodan bin 600 kilovat elektrik enerjisi verildiği kaydedilen açıklamada, ""260 haneli Uğurlu Mahallesi'ne bin 500 haneye yetecek kadar elektrik verilmesine rağmen aşırı tüketim yüzünden trafoların yetersiz kalarak patladığı belirlendi. Normal şartlar altında kaçak kullanmayan bin 500 haneye yetecek elektrik verilmesine rağmen kayıt dışı bedelsiz kullanım yüzünden aşırı düzeyde israf edildiği için bu enerjinin mahalleye yetmediği tespit edildi. Yüzde 90'a ulaşan kayıt dışı tüketimin etkisi ile mahalleye enerji sağlayan 4 trafodan biri geçtiğimiz hafta sonu patladı. Trafoyu onarmak için mahalleye bakım onarım ekibi ile birlikte aşırı tüketimin tespiti için kaçak elektrik taraması yapacak ekipler de gönderdi. Ancak mahalleli ekipleri içeri sokmadı. Kaçak taraması yapamayan, dolayısıyla yanan trafo onarılamadığından mahalleye elektrik veremeyen Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri, çalışma yapabilmek için bekleyişlerini sürdürüyor." denildi.

Ayrıca mahalledeki abonelerin bir çoğunun bir milyon lira dolayında fatura borcu bulunduğu, bazılarının 7 yıldan bu yana faturalarını ödemediği, borçtan dolayı elektriği kesilen bazı abonelerin ise yasal olmayan yollarla konutlarına elektrik enerji hattı bağladığı kaydedildi.

Uğurlu Mahallesi'nde, elektriklerinin çok sık kesildiğini iddia eden bir grup, Şanlıurfa-Akçakale karayolunda lastik yakarak eylemler yapmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler