1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. DEDAŞ: Sayaç takmayan çiftçiye elektrik yok

DEDAŞ: Sayaç takmayan çiftçiye elektrik yok

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, sayaç taktırmayan tarımsal sulama amaçlı elektrik abonelerinin elektrik alamayacağını söyledi.

DEDAŞ: Sayaç takmayan çiftçiye elektrik yok

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik Dağıtım AŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tarımsal sulama amaçlı elektrik tüketen çiftçilerin sayaç taktırmamaları halinde 18 Nisan 2016 tarihinden itibaren elektrik alamayacaklarını söyledi.

Tarımsal sulama mevsiminin başlaması ile neredeyse tümü kayıt dışı olarak kullanılan elektrik tüketiminin artacağına vurgu yapılıyor. Sık sık kesinti yaşanmasına neden olan bu durum yüzünden, bölgede kaliteli elektrik enerjisi alınamadığını belirten Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Murat Karagüzel, “Bu durumdan sadece tarımsal sulama yapan çiftçilerimiz değil, küçük ve orta ölçekli sanayiler, imalatçılar, esnaflar ve meskenler de olumsuz yönde etkileniyor” dedi.  

KAIP KAÇAK ORANI DÜŞECEK

Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Murat Karagüzel, Dicle Elektrik Dağıtım bölgesinde yaklaşık 20 binin üstünde trafoya sayaç takılmasının beklendiğini kaydederek, "Tarımsal sulama yapan ve bunun için elektrik kullanan çiftçilerin sayaçlarını değiştirmesi ile yüzde 90’ın üzerinde olan kayıt dışı kullanım düşecek. Böylece elektrik israfı azalacak, ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacak, elektrik daha kaliteli hale gelecek ve kesintiler azalacak” diye konuştu. Tarımsal sulamada elektrik kullanan çiftçilerin son derece memnun olduğunu belirten Karagüzel, “Ülke ekonomisine sağlanacak katkının yanı sıra kayıp kaçak oranlarında da düşüş gerçekleşecek” ifadelerini kullandı. 

SAYAÇ TAKTIRMAK İÇİN 1 AY SÜRE

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in başkanlığında yapılan geniş katılımlı toplantıda alınan karar gereği sayaç taktırmayan çiftçilerin elektriklerinin kesileceği belirtildi. Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Murat Karagüzel, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde binlerce çiftçiye birer mektup gönderilerek, varılan mutabakat gereği 18 Nisan tarihine kadar sayaç taktırmalarını istediklerini belirtti. Bu tarihe kadar müracaat etmeyen çiftçilere enerji verilmeyeceği özellikle ifade edildi. Diğer taraftan, tarımsal sulama müşterilerinden takılacak sayaçlar için bir bedel talep edilmeyeceğini vurguladı. ​ 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler