1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Devlet Alaçatı RES’in gelirlerine el koydu

Devlet Alaçatı RES’in gelirlerine el koydu

Enerji Günlüğü - (Mehmet KARA) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin ilk rüzgar enerji santrali (RES) unvanına sahip Alaçatı RES’in (ARES)...

Devlet Alaçatı RES’in gelirlerine el koydu

Enerji Günlüğü - (Mehmet KARA) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin ilk rüzgar enerji santrali (RES) unvanına sahip Alaçatı RES’in (ARES) elektrik satış gelirlerine el koydu.

İzmir Çeşme’deki Alaçatı Rüzgar Santrali’nin lisans süresi yaklaşık 18 ay sonra bitiyor. 1998 yılında faaliyete geçen Türkiye’nin ilk RES’i unvanına da sahip santral, 20 yıllık lisans süresinin dolacağı 2018 sonlarında devlete devredilecek.

12 TÜRBİNDEN 8’İ DURDU

Ancak devir tarihine bir buçuk yıl kalan santral, 19.8 milyon kilovatsaatlik (kWh) yıllık üretim potansiyelinin çok altında bir kapasiteyle çalışıyor. 600’er MW’lik 12 türbinden (toplam kurulu güç 7.2 MW) oluşan santralde şu anda sadece dört türbin dönüyor. Kanadı kırık bir türbin dışında 11 türbin bundan dört ay öncesine kadar elektrik üretiyordu.

ÇALIŞIR VAZİYETTE DEVİR ŞART

Enerji Günlüğü’nün edindiği bilgilere göre ARES’in çok düşük kapasiteyle çalışır hale gelmesinin arkasında, işletmeci şirketin, yani Mazhar Zorlu Holding iştiraki Güçbirliği Holding’in santralin devlete devri öncesi yükümlülüklerini yerine getirmemesi yatıyor. İşletmeci şirket ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında 20 yıl önce imzalanmış sözleşmeye göre tesislerin devlete işler vaziyette devredilmesi gerekiyor.

MİLYON DOLARLIK EKSİK

Bu çerçevede, işletmeci şirketin her yıl elektrik tarife gelirlerinden 50 bin dolarlık bir tutarı, Bakanlık ile birlikte belirlenecek bir banka hesabında tutması gerekiyordu. Ancak santralin devir öncesi bakım onarım işlemleri için kullanılmak üzere tutulacak ve miktarı yaklaşık 1 milyon doları bulan bu kaynağın işletmeci tarafından ayrılmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından şirketin elektrik satış gelirlerine temlik koyuldu.

ARIZALARA MÜDAHALE EDİLMİYOR

Bakanlığın elektrik satış gelirlerine el koyması üzerine ARES’in işletmecisi Güçbirliği Holding, tesislerdeki personel sayısını azalttı. Aynı zamanda bakım onarım işlerine de harcama yapmayı bıraktı. Bu yüzden rüzgar santralindeki aktif türbin sayısı giderek azaldı.

BAKIM FONU YİNE TEHLİKEDE

Enerji Bakanlığı’nın gelirlerine el koymasından sonra türbinlerin birer ikişer devre dışı kalmaya başlaması, tesislerin gelirlerini de düşürdü. Bu yüzden santralin devlet tarafından çalışır vaziyette devralınması riske girdi. Çünkü devir öncesi bakım onarım harcamaları için kullanılacak 1 milyon dolarlık kaynağın, sadece dört türbinin üreteceği elektrikten elde edilecek gelirle karşılanması imkansız kabul ediliyor. Hatta, çalışan dört türbinin de, ortaya çıkacak bakım onarım harcamaları karşılanamayacağı için devre dışı kalabileceğinden endişe ediliyor.

ORTAKLARA TEMETTÜ DE ÖDEMEMİŞ

ARES’i işleten şirketin kontrolü Mazhar Zorlu Holding’te. Güçbirliği Holding dışındaki hissedarları, 2008 yılından bu yana şirketten temettü alamıyor. Enerji Günlüğü, santralin ortaklarından Metin Atamer’in, 2008 yılında şirketin doğru yönetilmediğine ve ortaklara temettü ödenmediğine ilişkin ifadeler de içeren bir şikayet dilekçesine ulaştı. Bu başvuruya rağmen, o tarihten itibaren şirket hissedarlarına herhangi bir kar payı dağıtılmadığı da ortaya çıktı.

Mehmet KARA – Enerji Günlüğü / Temmuz 2017

Önceki ve Sonraki Haberler