1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Dicle EDAŞ çiftçi ile anlaştı

Dicle EDAŞ çiftçi ile anlaştı

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik ile dağıtım bölgesindeki çiftçiler arasında uzun süreden bu yana yaşanan sorunların giderilebilmesi için taraflar...

Dicle EDAŞ çiftçi ile anlaştı

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik ile dağıtım bölgesindeki çiftçiler arasında uzun süreden bu yana yaşanan sorunların giderilebilmesi için taraflar arasında anlaşmaya varıldı.

Şanlıurfa’da düzenlenen ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi İzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Akyürek, Eşref Fakıbaba, Halil Özcan, Mehmet Ali Cevheri, İbrahim Halil Yıldız, Kemalettin Yılmaztekin, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa’daki bazı sulama birliklerinin başkanları ile Dicle Elektrik Dağıtım yöneticilerinin katıldığı toplantıda Dicle Elektrik ile dağıtım bölgesindeki çiftçiler tarımsal sulama yapanların elektrik sayacı taktırmalarının yanında, tarımsal sulamada kullanılan elektriğe uygulanacak fiyat konusunda anlaşma sağladılar.

Varılan anlaşma gereğince, daha önce başta Diyarbakır olmak üzere diğer illerde olduğu gibi elektrik enerjisi ile tarımsal sulama yapan çiftçiler, 2015-16 tarımsal sulama sezonunda kullandıkları elektriğin ölçülebilmesi için sayaç taktıracaklar. 

SAYAÇ TAKTIRMAYANA YAPTIRIM

Tarımsal sulamada sayaç takılması kararına uymayanlar hakkında Dicle Elektrik Dağıtım, bir dizi yaptırım uygulayabilecek. Buna göre, elektrik ile tarımsal sulama yaptığı halde gerekli ölçümün yapılabilmesi için sayaç takılmasına izin vermeyen abonelere elektrik enerjisi verilmeyeceği gibi, kampanyadan yararlandırılmayacak ve böylece kullandığı elektrik için herhangi bir indirim de uygulanmayacak. Bahse konu abonelerin 2015 ve 2016 enerji kullanım bedelleri ise, daha önceden de olduğu gibi tarımsal desteklemelerinden kesilecek.

ENERJİ İSRAFI ÖNLENECEK

Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, dağıtım bölgesindeki illerde elektriğe dayalı tarımsal sulama yapan müşterilerinden, alınan bu kararlara uymalarını istediler. Yetkililer, sayaç takılması halinde aynı büyüklükteki bir tarım arazisinin,daha az elektrik kullanılarak sulanabileceğine dikkat çekerken, bu sayede enerji israfınında önüne geçilebileceğini belirttiler. Tüketimin kayıt altına alınmasının, arz talep dengesini de sağlayacağının altını da çizen Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, talebe göre elektrik arzı ile enerji kalitesinin artacağını, kesintilerin ise minimize edileceğini kaydettiler.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler