1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Dönmez: Bu yıl dünyada en büyük deniz keşfini açıkladık

Dönmez: Bu yıl dünyada en büyük deniz keşfini açıkladık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl dünya genelinde denizlerdeki en büyük keşfi açıkladıklarını ve bundan sonra da çalışmaların devam edeceğini açıkladı.

Dönmez: Bu yıl dünyada en büyük deniz keşfini açıkladık

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl dünya genelinde denizlerdeki en büyük keşfi açıkladıklarını ve bundan sonra da çalışmaların devam edeceğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Karadeniz’deki ek gaz müjdesinin ardından katıldığı bir televizyon programında, Türkiye’nin 50 yılda 16 milyar metreküp doğalgaz ürettiğini ve şimdi de tek bir keşifte 405 milyar metreküpü bulduklarını belirtti.

Karadeniz’in yüzde 15’ini taradıklarını ve yine Sakarya gaz sahasında yoğunlaşacaklarını kaydeden Dönmez, “Beklentilerin çok önemi yok önemli olan bulunan. Bu yıl itibariyle baktığımızda denizlerdeki dünyada en büyük keşfi açıklamış olduk. Karaları da dahil ettiğimizde ikinci oluyor. Tuna 1'de arama çalışmaları bitti. Türk Ali 1 adını verdiğimiz bir başka lokasyona gideceğiz. Yine Sakarya Gaz Sahası'ndayız. Bundan sonra hemen hemen her iki ayda bir bir kuyu açarak bu hazırlıkları tamamlamış olacağız" açıklamasında bulundu. 

“FİLYOS’TA BİR EKOSİSTEM OLUŞACAK”

Dönmez, "2023'e yetiştirmek için çalışıyoruz. Kendi gazımızı inşallah vatandaşımızla buluşturacağız. Burada deniz üstünde bir platform düşünmüyoruz. 2 bin metrelik bir derinlikten bahsediyoruz. Orada kuyu başında bazı vaf kontrol sistemlerimiz olacak. Burada toplanan gazı kıyıya getireceğiz. En yakın nokta şu anda Filyos görünüyor. Orada ayrıştırma çalışmaları yapacağız. Hedefimiz bu şekilde belirlenmiş durumda. Şu anda kendi imkanlarımızla götürüyoruz ama yurtdışı deneyimli firmalarından destek sağlayabiliriz tabi. Bazı teknolojik ekipmanların tedariki anlamında yurt dışından getireceğiz. Filyos'ta bir ekosistem oluşacak. Gerek yerli girişimciler gerek uluslararası girişimciler için önemli bir teknoloji ve destek merkezi olarak önümüzdeki yıllarda göreceğimize inanıyorum" de

“AKDENİZ’DE BİR KAÇ SONDAJIMIZ DAHA OLACAK”

Doğu Akdeniz’de sismik taramanın yüzde 50’sini tamamladıklarını kaydeden Dönmez, 8 tane derin su çalışması yaptıklarını ancak Karadeniz kadar emin olmadıkları için bir keşifle sonuçlandırmadıklarını belirtti. Dönmez, “Her bir sondaj aslında bize ciddi veriler veriyor. Önce iki boyutlu sonrasında o değerlendirme ile olasılığı yüksek olan yerlerde 3 boyutlu detaylı görüntü alıyoruz. Sondajla da oradan bilgi alıyoruz. Gaz akışı okuduğumuz yerlere yakın yerlere bir detay sistem daha yapıyoruz. Onlara yakın yerlerde birkaç sondajımız daha olacak” ifadesini kullandı.

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler