1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Dünyanın en yenilikçi üç HES’inden biri Türkiye’den

Dünyanın en yenilikçi üç HES’inden biri Türkiye’den

Kalehan Enerji’ye ait, Aşağı Kaleköy Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Asian Power Awards’ta, dünyanın en yenilikçi üç HES’inden biri unvanını kazandı.

Dünyanın en yenilikçi üç HES’inden biri Türkiye’den

Enerji Günlüğü - Kalehan Enerji’ye ait, Aşağı Kaleköy Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Asian Power Awards’ta, dünyanın en yenilikçi üç HES’inden biri unvanını kazandı.  

Enerji endüstrisinin Oscar’ları olarak adlandırılan Asian Power Awards, enerji sektöründe yenilikçi projeleri ve girişimleri ödüllendirdi. Asian Power Awards 2021, bu yıl 17’nci kez, enerji sektöründe yenilikçi ve öncü girişimlerin tanınması temasıyla düzenlendi. Cengiz Holding’in yüzde 50 payla ortağı olduğu Kalehan Enerji’nin Aşağı Kaleköy Barajı ve HES projesi, ‘Yılın Hidroelektrik Santrali Projesi’ dalında gümüş ödülün sahibi oldu.

Kalehan Enerji Genel Müdürü Gültekin Keleş, tüm dünyada yenilenebilir enerjinin önemi artarken, hidroelektrik ve güneş enerjisinden oluşan Türkiye’nin ilk hibrit enerji santraliyle bu ödülü almaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. 

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK HİBRİT SANTRALİ 

Türkiye’nin özellikle hidroelektrik potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Keleş, “Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük hibrit enerji santrali olan Aşağı Kaleköy Barajı, HES ve GES santralimiz, toplam 580 megavat kurulu güce sahip. Türkiye’de özel sektör tarafından hayata geçirilen en büyük 6’ncı barajının da bulunduğu enerji santralimizle 450 bin hanenin yıllık tüketimini karşılayabilecek büyüklükte elektrik üretiyoruz” diye konuştu. 

ÖDÜLLER 4 KATEGORİDE VERİLİYOR

17 yıldır düzenlenen Asian Power Awards, yenilenebilir, termik enerji projelerin yanı sıra, destek ve işletme olarak dört kategoride veriliyor. Kalehan Enerji’nin de bulunduğu kategoride, projelerin benzersiz ve yenilikçiliğin yanı sıra sektörde öncü olması ve inovasyon gibi kriterler göz önünde bulunduruluyor. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler