1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. E.ON’un yatırım hedefleri Rusya ve Brezilya

E.ON’un yatırım hedefleri Rusya ve Brezilya

Enerji Günlüğü - Alman enerji devi E.ON hızla büyüyen Türk enerji piyasasına girmeye karar vermişti. Bununla da yetinmeyen E.ON, yeni yatırımlar için...

E.ON’un yatırım hedefleri Rusya ve Brezilya

Enerji Günlüğü - Alman enerji devi E.ON hızla büyüyen Türk enerji piyasasına girmeye karar vermişti. Bununla da yetinmeyen E.ON, yeni yatırımlar için gözünü Rusya ve Brezilya’ya dikti.
Ekonomik performansıyla son yıllarda yükselen piyasalar arasına giren Türkiye’nin artan enerji ihtiyacı Alman şirketlerinin iştahını kabarttı. Alman enerji devlerinden E.ON büyüyen Türk enerji piyasasına girebilmek için Avusturyalı partneri Verbund’dan yararlanıyor. Enerji ikmal şirketi Verbund Türkiye kapısını aralamak için Enerjisa’daki %50′lik payını E.ON’a devredecek. Karşılığında E.ON Almanya ve Avusturya’daki hidroelektrik santrallerini Avusturya şirketine satacak. Enerjisa’nın diğer yarısının sahibi olan Sabancı Holding’den bir milyar dolar hacmindeki satış ile ilgili açıklama gelmedi. Almanya’nın en büyük dört enerji şirketi arasında yer alan E.ON yıllar önce ‘enteresan’ bir pazar olarak tanımladığı Türkiye’deki enerji yatırımlarını takip etmekteydi. 1996 yılında Sabancı Holding tarafından kurulan Enerjisa’ya 2007 yılında Avusturya elektrik şirketi Verbund yüzde 50′lik payla ortak olmuştu. Enerjisa 2015 yılına kadar Türkiye’nin elektrik piyasasındaki payını yüzde onun üzerine çıkarmayı planlıyor. Şirketin doğalgaz ve hidroelektrik santrallerinde toplam 1650 megawatt gücünde elektrik üretiliyor. Alman enerji piyasasındaki bağımlılığını azaltmak isteyen E.ON yıllar önce Türkiye’de başlattığı projeleri Alman rakibi RWE’ye satarak Rusya pazarına yönelmişti. E.ON aynı zamanda Brezilya’da da milyarlık yatırım yapacağını duyurmuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler