1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. EBRD’ten Enerjisa’ya sürdürülebilirlik kredisi

EBRD’ten Enerjisa’ya sürdürülebilirlik kredisi

Enerjisa Enerji, elektrik şebeke ve teknoloji yatırımlarında kullanmak üzere, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 7 yıl vadeli 110 milyon dolar yeni kredi sağladı.

EBRD’ten Enerjisa’ya sürdürülebilirlik kredisi

EBRD’ten Enerjisa’ya sürdürülebilirlik kredisi

Enerji Günlüğü - Enerjisa Enerji, elektrik şebeke ve teknoloji yatırımlarında kullanmak üzere, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 7 yıl vadeli 110 milyon dolar yeni kredi sağladı.

Türkiye elektrik sektörünün lider oyuncusu konumundaki Sabancı Holding ile Alman enerji devi E.ON ortaklığı Enerjisa Enerji, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) yeni bir kredi desteği sağladı. Enerjisa Enerji 110 Milyon USD karşılığı Türk Lirası tutarındaki yeni krediyi altyapı ve şebeke yatırımlarının finansmanında kullanacak. Şirket bu kaynakla şebeke yatırımları ve operasyonlarının dışında; dijitalleşme, akıllı şebeke sistemlerinin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonu için çalışmalar yürütecek. Enerjisa Enerji ile EBRD’nin imzaladığı ‘Kapsayıcı ve Yeşil’ kullanım amaçlı olma özelliğini de taşıyan kredi Türk Lirası cinsinden, 7 yıl vadeli olarak ve Türk Lirası Gecelik Referans Oranı (TLREF) endeksine bağlı olarak kullanılacak.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ İÇİN ALTYAPI YATIRIMI ŞART

Enerjisa Enerji AŞ CFO’su Dr. Michael Moser, yenilenebilir enerjinin temel enerji kaynağı olduğu yeni sürdürülebilir enerji dünyasının ancak enerji altyapısına yapılan büyük yatırımlarla mümkün olabileceğini savundu. Moser, “EBRD ile yedi yıl vadeli 110 milyon USD eşdeğeri Türk Lirası tutarındaki kredimizle birlikte yeni oluşturduğumuz yeşil finansman çerçevemiz, sürdürülebilir enerji çözümleri ve Türk enerji sistemine büyük yatırımları daha da ileriye taşıyabilmemiz için bir başka kilometre taşıdır. EBRD ile olan güven odaklı iş birliğimiz ve Türkiye enerji piyasasına ilişkin gösterdikleri engin anlayışları için çok müteşekkirim” dedi.

KADIN VE GENÇLERE DESTEK ÇABASI

EBRD, Energy Eurasia MEA Direktörü Aida Sitdikova ise modern ve verimli elektrik şebekesine yaptığı yatırımlarını destekledikleri Enerjisa Enerji ile gençler ve kadınlar için daha büyük kariyer ve eğitim fırsatlarını teşvik etmek için de birlikte çalıştıklarını söyledi. Sitdikova, “Enerjisa'nın yeşil finansman çekme konusundaki liderliğini takdir ediyor ve şirketin yeni geliştirdiği yeşil finansman çerçevesinde öngörüldüğü gibi yeşil tahvil ve kredi piyasasına başarıyla girmesini dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler