1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Ecowind 1 Enerji, Bingöl RES’te saha değişikliği yapacak

Ecowind 1 Enerji, Bingöl RES’te saha değişikliği yapacak

Bingöl’ün Genç ilçesinde kurulması planlanan 50 MW kurulu gücünde Bingöl Genç Müstakil Depolamalı Rüzgar Enerji Santrali (DRES) sahası Elazığ il sınırlarına da taşacak ve türbin sayısı arttırılacak.

Ecowind 1 Enerji, Bingöl RES’te saha değişikliği yapacak

Enerji Günlüğü - Ecowind 1 Enerji, 2 milyar lira yatırımla Elazığ ve Bingöl il sınırları içinde 50 MW kurulu gücünde Bingöl Genç Müstakil Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve 50 MWh kapasiteli Enerji Depolama Tesisi (EDT) kuracak.

Bingöl İli, Merkez İlçesi Balpınar, Gökdere, Şaban, Yelesen, Ortaköy, Aşağıköy, Mahalleleri ve Elazığ İli, Palu İlçesi, Gamtepe, Beydoğan, Bölükelma, Atık Mahalleleri mevkiinde Ecowind 1 Enerji A.Ş. tarafından, 50 MW kurulu gücünde Bingöl Genç Müstakil Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve 50 MWh kapasiteli Enerji Depolama Tesisi (EDT) kurulması planlanıyor. Şirket proje için 2 milyar lira yatırım yapacak. Şirketin ayrıca Kırklareli, Edirne, Bitlis ve Yozgat’ta da depolamalı rüzgar ve güneş santrali projeleri bulunuyor.

Proje kapsamında kurulacak santralde 12 adet rüzgar türbini kullanılacak. Proje alanında türbin kurulumuna ek olarak 50 MWh toplam depolama gücüne sahip lityum-iyon batarya teknolojisine sahip Enerji Depolama Tesisi (EDT) kurulacak.  

Santralde yılda azami 200 milyon kWh elektrik üretilecek. Üretilen elektrik enerjisi Enerji İletim Hatları ile Enerji Depolama Tesislerine getirilecek olup depolanan elektrik enerjisi yine elektrik enerji iletim hattı ile ulusal sisteme aktarılacak.

Santral daha önce Bingöl’ün Genç ilçesinde 9 adet rüzgar türbini şeklinde projelendirilmişti.

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler